Text pôvodne vyšiel v The Washington Post.
Medzititulky doplnené redakciou.
Všetci sme už počuli všetky tie klišé o starnutí. „Ste takí starí (mladí) ako sa cítite.“ „Vek je iba číslo.“ „Nestarnete, len dozrievate.“ „Sedemdesiatka je nová päťdesiatka.“
Možno, že sú dobre mienené. Na niektorých pôsobia ofenzívne, iných upokojujú. Ale mohli by byť pravdivé? Na obohrané frázy zrejme začala dozrievať aj veda. Vedci zisťujú, že mnoho ľudí sa pri starnutí cíti dobre.
Napríklad jedna štúdia ukázala, že ako ľudia starnú, majú sklony hovoriť, že sa cítia mladší - oveľa mladší - než je ich skutočný vek.

Ďalší výskum zas skúmal postoje detí storočných ľudí a dospel k záveru, že ak tiež žili dlhý a zdravý život, mali v porovnaní s bežnou populáciou silnejší pocit, že ich život má zmysel.
Existujú tiež dôkazy, že pozitívny postoj k starnutiu môže znížiť riziko demencie, jedného z najobávanejších dôsledkov starnutia. Vzhľadom na negatívne správy o starnutí v médiách, či na pracovisku ide o dôležité zistenia.
Podľa výskumníkov sú totiž omnoho rozšírenejšie, než tie pozitívne.
Predstavy kazíme už deťom
„Už deti vo veku troch alebo štyroch rokov prijímajú kultúrne stereotypy o starnutí,“ hovorí Becca Levyová, profesorka psychológie na Yaleovej Univerzite.