BRATISLAVA. Vytrhnutie zubu múdrosti patrí medzi najbežnejšie zubárske zákroky. Bez problémov sa totiž prerezávajú iba približne každému desiatemu človeku.
Zotavenie po zákroku môže niekedy trvať cez dva týždne. Ak sa však človek o ranu vhodne stará, liečbu môže skrátiť.
Prečo bolí zub múdrosti
Zuby múdrosti sú tretie stoličky, tieto posledné zuby v zuboradí sa zvyknú nazývať aj osmičky. Prerezávajú sa len raz za život, zvyčajne medzi 17 a 25 rokom života.
Keďže korene osmičiek sú blízko vetvy hlavového nervu, prerezávanie môže byť mimoriadne bolestivé. Ak zuby v ústach nemajú dostatok priestoru, nepresunú sa do správnej polohy.

Keď cez ďasno preniknú pod uhlom, alebo len čiastočne, môžu spôsobovať bolesti alebo infekciu. Príčinou je zvyčajne potrava, ktorá sa zachytáva pod sliznicou ďasna a je k nej sťažený prístup pri čistení zubov.
Nezriedka kvôli zubom múdrosti dochádza aj k horúčke, alebo zápalu lymfatických uzlín.
V prípade, že zub tlačí na nerv alebo koreň susednej sedmičky, bolesť vyžaruje do tváre, hlavy až ucha. Môže sa tiež maskovať za bolesť všetkých zubov na postihnutej strane. Pod neustálym tlakom sa susedné zuby môžu pokriviť, alebo prasknúť.
Ak prerezávanie zubov múdrosti nesprevádazajú problémy, stačí si ich dať skontrolovať počas pravidelnej preventívnej prehliadky. Ak sa však objavuje opuch alebo bolesť, treba sa objednať na vyšetrenie.
Okrem kontroly pacienti podstupujú aj röntgenové, zriedkavejšie aj CT vyšetrenie.
Kedy a ako odstrániť zub múdrosti
Zákrok je najlepšie robiť v mladšom veku, kedy ešte zub pevne neprirástol ku kosti. Na základe kontroly a snímkov sa zubár môže buď rozhodnúť zub ponechať voľne rásť, alebo zvolí niektorý z troch zákrokov.
Čo jesť po vytrhnutí zubu
- Krémové polievky a vývary,
- grécky jogurt, tvaroh a cottage cheese,
- zemiaková či iná kaša,
- miešané vajcia,
- ovocné pyré a koktejly,
- avokádo,
- hummus,
- jemné rybacie mäso.
Ak má zub dostatok miesta a správne postavenie, no prerezávaní mu môžu brániť mäkké tkanivá. Tkanivá v ďasne zubár uvoľňuje chirurgicky, pod lokálnou anestézou a pri vedomí pacienta.
Pri dostatočne prerezanom zube, ktorý nedokáže plnohodnotne plniť svoju funkciu, sa zub pod lokálnou alebo celkovou anestézou vytrhne kliešťami.
V prípade, že sa zub múdrosti ešte ani neprerezal a je jasné, že nebude môcť plniť svoju funkciu, odstraňuje sa chirurgicky. Zákrok prebieha v lokálnej alebo celkovej anestéze a väčšinou sa vyberajú všetky štyri zuby múdrosti naraz.
Po zube je potrebné odstrániť zvyšky kostnej drti a takzvaný perikoronárny vak. Ide o tkanivo, z ktorého by neskôr mohli vzniknúť cysty. Ranu napokon zubár podľa potreby zašije niekoľkými stehmi.
Zákrok sa neodporúča ženám v prvom trimestri tehotenstva, či pri ťažkých ochoreniach pľúc. Ak sa v ústnej dutine objavil zápal, je potrebné ho preliečiť ešte pred zákrokom. Pacienti, ktorí berú lieky na zrážanlivosť krvi, o nich musia zubára informovať.
Starostlivosť a strava po vytrhnutí zubu
Po vytrhnutí zubu sa odporúča zobrať si aspoň jeden až dva dni dovolenky. Ak zákrok prebehol iba s lokálnou anestézou, pacient môže šoférovať. Ak zubár nasadil sedatíva na upokojenie, nie je vhodné šoférovať aspoň 24 hodín, po celkovej anestéze dokonca 48 hodín.
Hojenie rany po zube múdrosti možno podľa britskej národnej zdravotníckej služby rozdeliť do niekoľkých fáz:
- Počas prvých 24 hodín sa tvoria krvné zrazeniny,
- po dvoch až troch dňoch by mal ustúpiť opuch tváre a úst,
- po týždni môže zubár odstrániť stehy, ak by neboli vstrebateľné,
- po siedmych až desiatich dňoch by mala zmiznúť bolesť a stuhnutosť,
- do dvoch týždňoch by mali zmiznúť aj prípadné modriny na tvári.
Najbolestivejšie bývajú prvé tri dní po odstránení zuba, vtedy si pacient môže pomôcť voľnopredajnými liekmi proti bolesti. Ak užíva iné lieky, mal by si vhodnú liečbu radšej nechať odporučiť zamestnancom lekárne. Opuch tváre zas zmiernia studené obklady.
Pacient musí byť obzvlášť opatrný počas prvých 24 hodín po zákroku, kedy sa formujú krvné zrazeniny. Ich úlohou je totiž brániť krvácaniu, chrániť ranu a kosť pred infekciou.

Neodporúča sa vyplachovať si ústa, piť horúce nápoje a alkohol, jesť ťažko žuvateľnú, chrumkavú alebo príliš sypkú stravu. Treba sa tiež vyhnúť činnostiam, ktoré sprevádza savý pohyb ako je pitie so slamkou, alebo fajčenie.
Pri umývaní zubov je lepšie sa prvé dva-tri dni vyhnúť miestam bezprostredne pri rane. Po prvom dni sa odporúča používať antibakteriálnu ústnu vodu, neskôr kefku s extra jemnými štetinkami.
Nadmerné krvácanie, príliš silnú bolesť, hnis, alebo akékoľvek neobvyklé príznaky, konzultujte ich so svojím zubárom.