BRATISLAVA. Narcis pripnutý na kabáte je iba začiatok príbehu. Čo sa ďalej deje s peniazmi, za ktoré dobrovoľníci odmeňujú ľudí žltou kvetinou?
Kolobeh začína hodením mince či bankovky do zapečatenej škatuľky. Tisíce dobrovoľníkov potom dostanú svoje kartónové pokladnice aj za pomoci partnerských taxikárov a kuriérov do štábov Ligy proti rakovine.
Kasa sa odpečatí a obsah prerátajú dobrovoľníci spolu s pracovníkmi banky. Prerátené peniaze sú vložené na transparentný účet.
Generálna rada Ligy proti rakovine výnos zbierky rozdelí na základe plánovaného programu Ligy a žiadostí, ktoré sa uchádzajú o podporu. Z peňazí v kartónovej škatuli sa postupne zhmotňuje pomoc pre desaťtisíce pacientov.
Jeden z tisícov príbehov
Hoci sa príspevok do kasičky, alebo cez sms správu môže zdať neosobný, pomáha konkrétnym ľuďom. Spôsob, akým zbierka na Deň narcisov pomáha pacientom s rakovinou, ilustruje príbeh Gabriely Galikovej.
„Rakovina úplne prevalcovala môj život v lete 2013. Bola to klasická rakovina prsníka.“ Galiková podstúpila dve operácie, pri ktorých jej odstránili prsník a uzliny, ako aj metastázu spod kľúčnej kosti.

Nasledovala červená chemoterapia.
„Onkologickí pacienti ju poznajú, je to ten strašiak, po ktorom vám odídu vlasy.“ Na svoje vlasy bola pyšná, boli dlhé, vlnité a medené.
Hoci sa Gabriela snažila pripraviť, bolo to náročné obdobie a parochne v obchode jej nesedeli. Vďaka projektu Ligy proti rakovine však získala parochňu z ľudských vlasov. „Bola ľahká a vzdušná, znova som sa cítila ako krásna žena.“
Dokončila chemoterapiu a vďaka Lige sa dostala na týždňový relaxačno-rehabilitačný pobyt do Trenčianskych Teplíc. S kamarátkami, ktoré získala na pobyte, sa stretáva dodnes.
Po vlasoch stratila aj prácu
Pri následnej rádioterapii zažila dvakrát po tridsaťtri ožiarov.
„Končila mi maródka a myslela som si, že sa vrátim do práce.“ V centre pedagogicko-psychologického poradenstva pracovala dvadsaťpäť rokov. Práca ju bavila, bola v nej dobrá.
„Lekári mi vzhľadom na diagnózu povedali, že nebude možné aby som nastúpila späť. Bol to ďalší šok.“ Obrátila sa na Ligu proti rakovine, v nej ju skontaktovali s lekárkou, ktorá jej úspešne pomohla spísať návrh na skončenie pracovného pomeru dohodou, zo zdravotných dôvodov.
“Rakovina sa nedá riešiť len lekármi. Musíme liečiť celého človeka a nie len jeho chorobu.
„
V kruhu domovu a priateľov sa spamätávala. Prognózy lekárov sa naplnili a na pľúcach sa jej objavili metastázy. Následne podstúpila operáciu v Hágoch. „Prsník, dobre. Ale rozdýchať operáciu pľúc bolo náročnejšie.“ Z operácie sa zotavila.
Galikovej sa v priebehu liečby zmenili hormonálne receptory a onkologička si nebola istá, ktorý postup bude pre pacientku vhodnejší. Poslala ju preto na vyššie pracovisko do Bratislavy.
„Prísť z menšieho mesta do Bratislavy nie je jednoduché. Opäť som oslovila Ligu proti rakovine a nakontaktovali ma na pani doktorku, u ktorej som po konzultácii ostala aj na liečbe,“ hovorí Galiková. Nasadená liečba nebola úspešná.
Ochorenie na pľúcach pokročilo a boj sa stále neskončil.
Epidémia, na ktorú štát nestačí
„Rakovina sa nedá riešiť len lekármi. Musíme všetci spolupracovať a hlavne tu musí byť aj politická vôľa, ktorá si uvedomuje, že rakovina je už globálny problém a čelíme epidémii,“ hovorí prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká.
K 220-tisíc pacientom, ktorí majú alebo mali rakovinu, na Slovensku ročne pribudne 34-tisíc nových prípadov. Približne 19-tisíc ľudí ochoreniu podľahne. Od momentu, kedy sa človek dozvie diagnózu, no aj po prepustení z liečby, čelí ohromným problémom.
Komplikovaný je nie len prístup k modernej liečbe, ale aj onkologickej rehabilitácii.

„Pod rehabilitáciou si predstavíte cvičenie, no to je iba jedna časť. Druhou časťou je snaha riešiť zdravotné, psychické, aj ekonomické problémy nie len pacienta, ale aj jeho rodiny,“ menuje Siracká. „Musíme liečiť celého človeka a nie len jeho chorobu.“
Štátny rozpočet nedokáže reagovať na vysoký počet pacientov a ich potreby.
„Ak si človek človek pripne narcis, niečo to preňho znamená. Ale hlavne to niečo znamená pre onkologických pacientov, ktorí narcis uvidia“ hovorí výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.
Výsledky tohtoročnej zbierky
Za dvadsaťdva ročnú históriu Dňa narcisov sa marcovou zbierkou po tretí krát podarilo prekročiť hranicu jedného milióna eur. Darcovia môžu využitie peňazí sledovať vďaka transparentnému účtu, ako aj výročným správam Ligy proti rakovine.
Medzi žiadosťami, ktoré budú tento rok podporené z vyzbieraných peňazí sú zaradené klinické a výskumné projekty v oblasti onkológie, vybavenie nemocníc a skvalitnenie starostlivosti o onkologických pacientov.
Desiatky tisíc eur poputujú na prevenciu rakoviny aj na podporu organizácií, ktoré poskytujú hospicovú a paliatívnu starostlivosť, či psychosociálnu starostlivosť.
Všetky psychosociálne projekty a služby, ktoré Liga poskytuje onkologickým pacientom a ich rodinám, sú bezplatné. Patria medzi ne:
- Služby a programy v Centrách pomoci v Bratislave, Martine a Košiciach: Onkologickí pacienti majú k dispozícii rehabilitácie, jazykové, pohybové, kreatívne kurzy, či prednášky a workshopy na rôzne užitočné témy i individuálne osobné poradenstvo.
- Onkoporadňa cez mail alebo na telefóne.
- Sieť psychológov naprieč Slovenskom.
- Rodinná týždňovka určená rodinám s deťmi, kde má onkologickú diagnózu rodič.
- Relaxačné pobyty pre individuálnych onkologických pacientov.
- Bezplatné ubytovanie v ubytovacích zariadeniach pre rodičov detí hospitalizovaných počas liečby.
- Jednorazový finančný príspevok v hmotnej núdzi.
- Vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov v oblasti komunikácie s onkologickým pacientom.