BRATISLAVA. Sú malé, rýchlo sa množia a dokážu prežiť jedine v bunkách iných organizmov. Môžu sa nachádzať v každom ekosystéme na Zemi a dokážu nakaziť akúkoľvek formu života.

Vyvolávajú stovky rozličných ochorení - od neškodného prechladnutia, cez smrtiacu hemoragickú horúčku.
Jedinečné vlastnosti sú zdrojom ničivej sily vírusov. Vedci však objavili spôsob, ako možno potenciálne smrtiace vlastnosti využiť pre dobro ľudstva.
Vírusy "trénujú", aby zamerali rakovinové bunky a zlikvidovali ich.
Po pankrease liečili vaječníky
„Reprogramované vírusy sa už používajú v génových terapiách na liečbu celého radu ochorení, čo dokazuje, že môžu byť preškolené z ohrozenia života na záchranné účely," hovorí pre MedicalXpress virológ Alan Parker.
Podmienkou je, aby vírusy útočili dostatočne selektívne. Napádať musia iba rakovinové bunky a ostatné tkanivá by mali nechať nedotknuté.
“Vírusy môžu byť preškolené z ohrozenia života na záchranné účely.
„
Začiatkom roka sa podarilo v laboratóriu a na zvieracích modeloch úspešne zničiť rakovinové bunky pomocou upraveného vírusu chrípky. Tentoraz sa vedcom z Univerzity v Cardiffe podarilo zacieliť rakovinu vaječníkov.
Postup opisujú v štúdii, ktorú uverejnil časopis Clinical Cancer Research.
„Použili sme známy, dobre preštudovaný vírus a úplne ho redizajnovali tak, aby sa neviazal na nerakovinové bunky, ale namiesto toho hľadal špecifický markerový proteín nazývaný alfa-v-beta-6 integrín, ktorý je typický iba pre určité rakovinové bunky,“ vysvetľuje virológ.
Prírodná nanotechnológia
Akonáhle vírus vstúpi do bunky, zneužije jej mechanizmy na to, aby zo seba vytvoril tisícky kópií. Bunka pod náporom praskne a vírusy môžu prejsť na susedné bunky, kde celý proces zopakujú.
Upravené vírusy sa dokážu kopírovať iba v rakovinových bunkách a zdravých susedov nenapádajú.

Rakovinu pritom nenapáda iba samotný vírus, ale aj imunita pacienta.
Rozpozná prítomnosť vírusu v jeho hostiteľských bunkách, zmobilizuje sa a začne napádať dokonca aj tie rakovinové bunky, ktoré ešte vírus neobsahujú.
V budúcnosti vedci plánujú vírus upraviť tak, aby sa zameral na proteín spoločný pre rakovinu vaječníkov, prsníkov, pankreasu, pľúc a ústnej dutiny.
Ak bude výskum prebiehať bez komplikácií a nežadúcich účinkov, klinické testy na pacientoch by mohli prebehnúť v horizonte piatich rokov. Z obávaných vírusov by tak časom mohla vzniknúť liečivá prírodná nanotechnológia.
DOI: 10.1158/1078-0432.CCR-18-1089
DOI: 10.1038/d41586-018-05104-1