BRATISLAVA. Čo si predstavíte, ak počujete slovo epidémia? Starodávnu morovú nákazu, ochorenia ako je Ebola, možno že aj akčnú zápletku plnú záhadných úmrtí alebo zombíkov.
Epidémia je predsa spravidla dramatická. Smrteľná infekcia s desivými príznakmi, ktorá sa šíri neskutočnou rýchlosťou a ohrozuje ľudstvo ako také.
Málokomu zíde na um cukrovka, obezita, alebo vysoký tlak. Tieto epidémie nás pritom denne obklopujú, prenikli do našich rodín a domácností.
Skutočná epidémia totiž vôbec nemusí pôsobiť ako z filmu. Nemusí byť exotická na to, aby bola ničivá. Dokonca nemusí byť ani nákazlivá.
Ako sa teda ochorenie preklopí do epidémie a prečo sa ňou stávajú aj chronické ochorenia?
Epidémie, ktoré sa vymkli kontrole
Jednou z najničivejších epidémii na svete spôsobil vírus, ktorý dnes nestojí ľuďom ani za to, aby si zobrali pár dní voľna v práci.
Epidémia španielskej chrípky v roku 1918 vyhladila päť percent svetovej populácie. O životy prišlo podľa odhadov 50 až 100 miliónov ľudí. Viac ako trojnásobok počtu ľudí, ktorí zahynuli počas prvej svetovej vojny.

Španielska chrípka sa však presnejšie opisuje ako pandémia, nie epidémia.
„Ide o špeciálny typ epidémie, ktorá má globálny dosah. S epidémiou je rozsah rozšírenia choroby obmedzený na jeden geografický región,“ vysvetľuje pre The Conversation epidemiológ Hassan Vally.
V dejinách zrejme prekonal Španielsku chrípku iba Čierny mor v 14. storočí. Zabil približne polovicu obyvateľov Európy.
Príklad pandémie možno nájsť aj v nedávnej histórii. Ťažký akútny syndróm dychovej nedostatočnosti SARS sa v roku 2003 rýchlo šíril po celom svete.
Iba vďaka pohotovému a účinnému zásahu zdravotníkov sa podarilo zabrániť rozsiahlym stratám na životoch a vírus napokon spôsobil menej než tisíc úmrtí.
Šírenie nákazy z ohniska
Pandémia SARS napriek tomu ukázala, aký strach a paralýzu dokáže spôsobiť ochorenie, ktoré sa prvý krát objaví v populácii. „Zdôraznila tiež významnú úlohu, ktorú má rušná letecká doprava pri šírení chorôb v našom modernom svete,“ myslí si epidemiológ.