BRATISLAVA. Ak nahradíte zemiaky a ryžu strukovinami, dokážete si znížiť hladiny cukru v krvi. Stačí v jedle vymeniť polovicu príloh s vysokým obsahom škrobu za šošovicu a reakcia tela na cukry sa zlepší.
Odporúčanie vychádza zo štúdie, ktorú uverejnil časopis The Journal of Nutrition.
Ak v jedle vymeníte polovicu porcie ryže za šošovicu, hladina glukózy v krvi klesne o dvadsať percent. V prípade, že za šošovicu vymeníte polovicu dávky zemiakov, glukóza klesne ešte výraznejšie, až o 35 percent.
Strukoviny ako súčasť jedla
„Strukoviny majú mimoriadne vysoký obsah živín, ktoré majú potenciál obmedziť výskyt chronických ochorení spojených s nesprávne regulovanými hladinami glukózy,“ hovorí v tlačovej správe Alison Duncanová z Guelphskej univerzity v Kanade.
Výsledky štúdie by tak mohli pomôcť zlepšiť kontrolu nad hladinami cukru u pacientov s cukrovkou 2. typu.
Pilotný výskum zatiaľ prebehol iba na relatívne malej vzorke ľudí.
Skupina 24 zdravých dospelých jedávala štyri druhy jedál. Bielu ryžu, bielu ryžu s veľkou zelenou šošovicou, bielu ryžu s malou zelenou šošovicou, a bielu ryžu s červenou šošovicou.
Vedci dobrovoľníkom zmerali hladiny cukru v krvi pred jedlom a dve hodiny po ňom. Pokus zopakovali opäť, no namiesto ryže boli v jedlách zemiaky.
„Zmiešali sme šošovicu so zemiakmi a ryžou, pretože ľudia zvyčajne nejedia strukoviny samostatne, ale skôr ich konzumujú v kombinácii s inými škrobmi ako súčasť väčšieho jedla. Chceli sme, aby to výsledky odrážali," vysvetľuje Duncanová.
Strukoviny menia vstrebávanie cukrov
Hladina glukózy v krvi klesla rovnako pri všetkých typoch šošovice, ktorou vedci nahradili prílohu s vyšším obsahom škrobu.
Strukoviny, ako napríklad šošovica, dokážu spomaliť trávenie a vstrebávanie cukrov do krvného obehu a tým regulujú hladinu glukózy v krvi.

„Pomalšie vstrebávanie zabráni tomu, aby hladina glukózy vystrelila nahor,“ vysvetľuje výživová výskumníčka. Dlhodobo vysoké hladiny cukru môžu môžu narušiť mechanizmus spracovania cukru v tele, čo je charakteristický znak cukrovky 2. typu.
Strukoviny obsahujú zložky, ktoré spomaľujú enzýmy, ktoré sa podieľajú na vstrebávaní glukózy. Vďaka obsahu vlákniny zároveň môžu podporiť produkciu mastných kyselín s krátkym reťazcom, ktoré tiež prispievajú k znižovaniu hladiny glukózy v krvi.
Kanadskí výskumníci nepredpokladajú, že sa ľudia na základe ich výskumu úplne vzdajú obľúbených príloh. Ich cieľom je skôr poukázať na to, že telu prospeje aj malá zmena.
DOI: 10.1093/jn/nxy018