BRATISLAVA. Mierny tras rúk sa objavuje u väčšiny ľudí a obzvlášť viditeľný je, ak majú ruky vystreté pred sebou. Sám o sebe nie je nebezpečný, no môže ovplyvniť každodenný život.
Trasúce sa ruky nemusia spravidla znamenať vážny neurologický problém. Môžu sa objaviť spontánne, bez vážnejšej príčiny. Niekedy ale môžu byť príznakom zdravotných problémov.
Aké môžu byť dôvody trasúcich sa rúk?
Čo je tras alebo tremor
Tras je bežná pohybová porucha, ktorú spôsobuje mimovoľné rytmické sťahovanie svalov. Najčastejšie postihuje ruky, ale môže sa objaviť aj v ramenách, hlave, hlasivkách, trupe a v nohách.

Trasenie môže byť prerušované a vyskytovať sa iba občas, alebo je nepretržité.
Postihuje najmä ľudí v strednom alebo vyššom veku.
Americký Národný inštitút pre neurologické ochorenia a mŕtvicu uvádza viac než 20 typov trasu. Väčšina z nich spadá do dvoch základných kategórií.
Pokojový tremor sa objavuje keď sú svaly uvoľnené. Napríklad, keď sú ruky sediaceho človeka položené na nohách. Akčný tremor sprevádza vedomé a dobrovoľné pohyby svalov. Objavuje sa napríklad pri písaní, či používaní príboru.
Frekvencia pohybov sa líši podľa vyvolávajúcej príčiny. V závislosti od typu záchvevov rozoznávame hrubo kmitajúce, stredne kmitajúce a jemne kmitajúce trasenie.