BRATISLAVA. História roztrúsenej sklerózy pripomína detektívny príbeh, ktorý už viac než storočie čaká na rozuzlenie.
Poznáme iba príznaky a to, ako môže choroba pacientovi zmeniť život. No napriek rokom vedeckého bádania stále nie sú známe príčiny ani liek, ktorý by odstránil všetky príznaky a pacienta trvalo vyliečil.

Dostupnou liečbou sa lekári snažia aspoň spomaliť postup ochorenia, pomôcť pacientovi aby lepšie zvládal príznaky sklerózy, alebo urýchliť zotavenie po atakoch.
Žiaden z postupov nie je stopercentne účinný, no môžu pacientom významne zlepšiť kvalitu života.
Ako sa menili poznatky vedcov o skleróze multiplex? A ako je možné, že ju stále nevieme vyliečiť?
Prvé záznamy o skleróze
Lekári začali analyzovať choroby pomocou vedeckých metód začiatkom 19. storočia.
Roztrúsená skleróza patrí medzi prvé, ktoré sa podarilo opísať.
Čo je roztrúsená skleróza
- Roztrúsená skleróza (skleróza multiplex) je chronická zápalová porucha centrálneho nervového systému.
- Ovplyvňuje mozgové a miechové nervy, ktoré posielajú správy po celom tele. V dôsledku ochorenia imunitný systém napáda myelín, plášťovú membránu, ktorá pokrýva a chráni nervy. Poškodiť môže aj samotné nervy.
- Medzi príznaky ochorenia patrí rozmazané alebo dvojité videnie, mravčenie, necitlivosť alebo bolesť, extrémna únava, strata kontrola nad močovým mechúrom, problémy s pamäťou, nedostatok koncentrácie, ťažkosti pri chôdzi.
Kľúčové boli podrobné záznamy z pitiev, ktoré obsahovali aj detailné kresby tiel zosnulých.
Obrázky zreteľne zachytávali plaky alebo zjazvené tkanivo, ktoré sú dôsledkom zápalov v mozgu alebo mieche.
Medzi plakmi a príznakmi ako tras, nezrozumiteľná reč a nepravidelný pohyb očí, vytvoril spojenie v roku 1868 francúzsky profesor Jean-Martin Charcot.
Správne predpokladal, že príznaky, ktoré mala jeho pacientka počas života, súvisia práve s nálezmi v jej mozgu. Netušil, čo vyvolalo tajomné ochorenie, no opísal jeho príznaky a dal mu meno. Choroba odolávala všetkým jeho pokusom o liečbu.
Oficiálne sa roztrúsená skleróza považuje za chorobu až od 70. rokov 18. storočia. Angličan Walter Moxen a Newyorčan Edward Seguin v tom čase sledovali široké spektrum neurologických príznakov.
Spozorovali, že skleróza častejšie postihuje ženy a že nemusí byť priamo dedičná. Ak mal sklerózu rodič, nebolo pravidlom, že sa príznaky objavili aj u detí.
Významný zlom vo výskume
Iba na základe pozorovania sa o skleróze nedalo zistiť viac. Hlbší výskum si žiadal pokročilejšie chápanie biológie a lepšie nástroje.
V tom čase sa ešte netušilo, že existuje imunitný systém. Lekári verili, že ochorenie človeka opustí po tom, čo využije dostupné zdroje a aby dokázalo prežiť, prejde na ďalšieho pacienta.
Všetko sa zmenilo pokrokom v skúmaní mikroorganizmov.