BRATISLAVA. Do laboratória biochemika Roba Knighta začali pred šiestimi rokmi prichádzať poštou tisíce vzoriek stolice. Dodnes mu ich posielajú ľudia z celého sveta.

Nejde o nevkusný kanadský žartík.
Knight a jeho kolegovia si vzorky sami vyžiadali.
S pomocou darcov sa im následne podarilo vytvoriť historicky najväčšiu štúdiu ľudského mikrobiómu.
Netradičný projekt nedávno priniesol prvé cenné poznatky o tom, aký vplyv môže mať strava na zloženie baktérií v tráviacom trakte ľudí.
Ukážka otvorenej občianskej vedy
The American Gut Project začal zbierať vzorky stolice od ľudí z celého sveta koncom roku 2012. Každému záujemcovi poslali balíček s inštrukciami a nástroje na odobranie vzorky.
Ku každej vzorke mali účastníci vyplniť 40-stranový dotazník, ktorý približoval ich demografické údaje, životný štýl, stravovacie návyky a zdravotný stav.
Spojenia medzi zložením črevnej flóry a zdravím
Štúdia je založená výhradne na pozorovaní a vychádza z dotazníkov, ktoré bez dozoru vyplnili samotní účastníci. Napriek tomu ponúka presvedčivý pohľad na komplexný vzťah medzi črevnými baktériami - mikrobiómom - a ľudským zdravím.
Okrem toho je výskum šikovnou ukážkou občianskej vedy.
Ide o model, pri ktorom vedci angažujú verejnosť, aby prispela k vedeckému bádaniu tým, že poskytne cenné dáta.
Vzorky od každého účastníka vedci analyzovali s použitím rôznych techník na vytvorenie širšieho obrazu o tom, aké baktérie boli prítomné v každom jedinečnom mikrobióme.
Komplexný záznam o každej vzorke uvádza aj špecifické genetické markery.
Získané údaje následne vedci anonymizovali a umiestnili do otvorenej databázy, ktorú môže využiť ktorýkoľvek výskumník na svete.
Čo prezradili tisícky výkalov
Pilotná štúdia, ktorá vznikla na základe projektu, ukazuje tri základné súvislosti medzi stravovaním a črevnou mikroflórou.
Po prvé, veľké množstvo rozmanitej rastlinnej stravy súvisí s pestrým zložením baktérií.