Autorka je registrovaná dietologička, výživová poradkyňa, moderátorka televíznej relácie "Ellie's Real Good Food".
Text pôvodne vyšiel v The Washington Post.
Na grilovačke alebo pri záhradných oslavách si nedokážem oddýchnuť. Mám totiž ťaživý pocit, že je mojou povinnosťou využívať svoju superschopnosť: Vidím chyby v hygiene potravín.
Hľadím na veselých hostí v šortkách a letných šatách, štrngajúce poháre s ružovým vínom a jednohubky, a vtom mi odrazu zabliká kontrolka.
Hostiteľ pokladá na gril steaky a zalieva ich marinádou, v ktorej sa máčali celé hodiny. V tej chvíli mi je jasné, že sa budem držať vegetariánskeho menu.
Podobné situácie pozorne sledujem pri akomkoľvek exteriérovom podujatí. Nie som však paranoidná.
Vzdelajte aj svoje okolie
Odhady Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb uvádzajú, že v Spojených štátoch každoročne trpí na choroby prenášané potravinami 48 miliónov ľudí. Hlavnou sezónou týchto chorôb je leto.

Je množstvo spôsobov, ako sa môže patogén dostať do potravinového reťazca. Nad jedným z nich, manipuláciou potravín, však máme najväčšiu kontrolu.
Keď budete plánovať budúce letné posedenie, snažte sa v rámci bezpečnosti potravín vyhnúť najčastejším chybám.
No varujem vás: Po prečítaní nasledujúcich rád sa môže stať, že sa sami stanete horlivými pozorovateľmi potravinovej hygieny.
Ak nechcete niesť bremeno tejto superschopnosti, a túžite si na večierkoch oddýchnuť, podeľte sa o tieto rady s každým, koho poznáte.
1. Pečenie s marinádou
V potravinovej bezpečnosti je zlatým pravidlom, že šťavy zo surového mäsa, rýb, alebo hydiny sa nesmú dostať do kontaktu s jedlom určeným na priamu spotrebu.
Surové mäso môže obsahovať množstvo rôznych baktérií, ktoré spôsobujú ochorenia. Väčšinu z nich zabije až teplo pri varení.
Ak mäso zalievate marinádou, zárodky v nej nemuseli byť vystavené teplu dostatočne dlho. Obzvlášť, ak ste ju pridávali tesne pred koncom pečenia.
Existujú dva spôsoby, ako používať marinádu pri varení bezpečne.