BRATISLAVA. Vedci vyvinuli novú, vysoko spoľahlivú metódu, ktorá dokáže u pacientov s roztrúsenou sklerózou odhaliť vysoké riziko vzniku telesného postihnutia.
Využitím magnetickej rezonancie dokážu lekári nielen odhaliť rizikovú skupinu pacientov, ale aj presnejšie sledovať priebeh ochorenia. Metóda tak môže pomôcť pri testovaní liekov proti roztrúsenej skleróze.
Metódu bližšie opisuje štúdia, ktorú sa chystá publikovať časopis Radiology.
Sklerózu vidieť neskoro
Roztrúsená skleróza (skleróza multiplex) je choroba, ktorá postihuje tri kritické zložky centrálneho nervového systému.

Vplýva na neuróny (nervové vlákna), myelín (ochranný plášť okolo neurónov) a bunky, ktoré produkujú myelín.
Najčastejšie príznaky sklerózy zahŕňajú slabosť, svalové kŕče a bolesť. Ochorenie sa u mnohých pacientov nedarí zachytiť v raných štádiách.
Nastávajúci kognitívny úpadok a fyzické postihnutie sa v súčasnosti predpokladá v prvom rade na základe atrofie mozgu. Táto metóda však má svoje obmedzenia.
„Trvá dlho, kým dokážeme spozorovať atrofiu mozgu,“ vysvetľuje v tlačovej správe Severoamerickej rádiologickej spoločnosti profesor neurológie Robert Zivadinov.
„Potrebujeme opatrenie, ktoré nám rýchlejšie umožní rozpoznať pacientov, ktorí majú nábeh na zdravotné postihnutie.“
Sledovali citlivosť v mozgu
Využitím magnetickej rezonancie sa lekárom podarilo zistiť, že zmeny v mozgu, ktoré poukazujú na zhoršujúci sa priebeh ochorenia, súvisia s koncentráciou železa.
Príznaky roztrúsenej sklerózy
Medzi príznaky ochorenia patrí:
- rozmazané alebo dvojité videnie,
- mravčenie,
- necitlivosť alebo bolesť,
- extrémna únava,
- strata kontroly nad močovým mechúrom,
- problémy s pamäťou, nedostatok koncentrácie,
- ťažkosti pri chôdzi.
„Je známe, že v štruktúrach hlbokej sivej hmoty u pacientov so sklerózou je viac železa, ale v novšej literatúre sme tiež videli, že existujú oblasti v mozgu, kde je výskyt železa nižší,“ povedal neurológ.
V novej štúdii vedci porovnali hladiny železa v mozgu u ľudí so sklerózou a zdravými kontrolnými skupinami.
Využili pritom pokročilú techniku magnetickej rezonancie.
Oblasť mozgu s väčším obsahom železa mala vyššiu magnetickú citlivosť a naopak tie s menším obsahom železa boli menej citlivé.
Ukáže stupeň a rozvoj choroby
Výskumníci mapovaciu techniku otestovali u 600 pacientov so sklerózou, pričom 452 z nich malo ochorenie v počiatočnom štádiu.
V porovnaní s viac než dvestovkou zdravých kontrolných účastníkov mali pacienti so sklerózou vyšší podiel železa v bazálnych gangliách.

Ide o skupinu štruktúr hlboko v mozgu, ktoré sú centrom pohybu.
Pacienti s ochorením mali zároveň nižšiu hladinu železa v talamuse. Táto časť mozgu pomáha spracúvať zmyslové vstupy tým, že prepája určité štruktúry mozgu a miechy.
Nižší obsah železa v talamuse a vyšší obsah železa v iných sivej hmoty sa u ľudí so sklerózou spájali s dlhším trvaním ochorenia, vyšším stupňom postihnutia a progresiou ochorenia.
„Citlivosť je zaujímavým zobrazovacím markerom závažnosti ochorenia, ktorý dokáže predpovedať, ktorí pacienti sú vystavení veľkému riziku progresie choroby,“ zhrnul neurológ.