BRATISLAVA. Očkovanie budúcich matiek nezvyšuje pravdepodobnosť výskytu porúch autistického spektra u detí.
Dokazuje to rozsiahla štúdia, ktorá vychádza z analýzy zdravotných záznamov.
Vedci preštudovali dokumentáciu viac než 81-tisíc detí, ktoré sa narodili v amerických nemocniciach medzi januárom 2011 a decembrom 2014.
Svoje závery uverejnili v medicínskom časopise Pediatrics, ktorý vydáva Americká akadémia pediatrov.
ockovanie.sme.sk
Všetky dôležité informácie o očkovaní sa dozviete na ockovanie.sme.sk.
Skúmali Tdap vakcínu
Výskum sa tentoraz netýkal kombinovanej MMR vakcíny proti osýpkam, mumpsu a rubeole.
Jej účinky už boli podrobne preštudované a vedci dospeli k zhode, že neexistuje žiadne spojenie medzi autizmom a týmto typom vakcín.

Nová štúdia sa zaoberá očkovacou látkou Tdap, ktorá chráni matku a jej novonarodené dieťa pred tetanom, záškrtom a čiernym kašľom.
Patogénne baktérie, ktoré spôsobujú tieto ochorenia, totiž môžu u novorodenca vyvolať potenciálne smrtiacu infekciu.
V prípade že je tehotná žena zaočkovaná, dokáže časť svojej imunity odovzdať dieťaťu.
„Vzhľadom na rastúcu prax očkovania gravidných žien vakcínou Tdap bolo dôležité riešiť obavy súvisiace s väzbou medzi očkovaním matky a následným vývojom poruchy autistického spektra u detí,“ vysvetlil vedúci autor štúdie Hung Fu Tseng v tlačovej správe.
U očkovaných bol výskyt autizmu nižší
Spomedzi 81 993 prirodzene počatých detí, ktoré boli zahrnuté do štúdie, bolo 1 341 klinicky diagnostikovaných poruchou autistického spektra.
Výskyt poruchy v očkovanej skupine bol 1,5 percenta, u neočkovanej skupiny bol vyšší - dosiahol 1,8 percenta.

Vedci vzali do úvahy viacero faktorov, ktoré mohli ovplyvniť pravdepodobnosť výskytu autizmu.
Medzi inými zvážili rok narodenia dieťaťa, či sa narodilo predčasne, etnický pôvod, vek a vzdelanie matky, geografickú polohu, začiatok predpôrodnej starostlivosti, očkovanie proti chrípke v priebehu tehotenstva a aj to, či bola matka prvorodičkou.
Po zohľadnení všetkých potenciálnych vplyvov dospeli k záveru, že neexistuje spojenie medzi autizmom a vakcínou Tdap.
„Touto štúdiou možno tehotné ženy uistiť, že neexistuje žiadny náznak zvýšeného rizika porúch autistického spektra u detí po tom, čo boli prenatálne vystavené vakcíne Tdap,“ dodala spoluautorka výskumu Tracy A. Becerra-Culquiová.
Štúdia, ktorá stvorila antivax hnutie
V roku 1998 uverejnil časopis Lancet štúdiu, ktorá medzi rodičmi vyvolala vlnu nedôvery k vakcínam. Výskumníci v nej naznačovali, že existuje spojenie medzi kombinovanou vakcínou proti osýpkam, mumpsu a rubeole (známa ako MMR) a autizmom.
Štúdia pritom vznikla neštandardne - na základe dvanástich prípadov detí. Rodičia ôsmich z nich tvrdili, že deti po vakcíne stratili viaceré schopnosti vrátane jazykových.
Štúdia sa stala senzáciou a mnohí rodičia, ktorí sa snažili vyrovnať s ochoreniami svojich detí, ochotne našli vinníka práve vo vakcíne.
Neskôr sa ukázalo, že štúdia nespĺňala metodické ani etické štandardy výskumu. Navyše ju čiastočne hradili právnici rodičov, ktorí žalovali výrobcu vakcíny.
Trvalo celých dvanásť rokov a "niekoľko miliónov, ak nie desiatok miliónov dolárov" na dodatočné štúdie, kým sa podarilo definitívne vyvrátiť domnelé spojenie medzi MMR vakcínou a autizmom.
No aj keď Lancet štúdiu dodatočne stiahol, jej stopy dodnes ostávajú hlboko v podvedomí ľudí a na popredných stránkach Googlu aj naďalej.