Autor je prezident Slovenskej lekárnickej komory.
Veľa ľudí sa domnieva, že prírodné lieky či doplnky výživy len pomáhajú a pritom nemajú nežiaduce účinky a nemôžu spôsobovať liekové interakcie.
Všeobecne sa však dá povedať, že ak má mať prírodný liek žiaduce účinky, je potrebné sa obávať aj možných nežiaducich účinkov, alebo aj interakcií s inými liekmi, hoci výrobcovia ich mnohokrát neuvádzajú.

Napríklad – ak si pacient zaobstará tablety či kvapky s obsahom rastlinného extraktu, ktorý mu má pomôcť so zaspávaním, musí predpokladať, že po ňom bude ospalý.
A ak k tomu užíva lekárom predpísané lieky na nespavosť, možno vcelku oprávnene očakávať, že oba tieto prípravky budú pôsobiť tlmivo viac ako iba jeden z nich.
Dokonca pri kombinácii niektorých látok sa môžu vyskytnúť účinky, ktoré vôbec nepredpokladáme.
Vplyv niektorých rastlín na účinok liekov je dobre známy (ľubovník, citrusy, cesnak, ginkgo, čajovník, kurkuma...), avšak pri mnohých často ani zdravotnícki pracovníci nemajú dostatočný prehľad o ich riziku.
Rozchodnica ružová
Rozchodnica (ľudovo zlatý koreň alebo Rodiola) nepatrí medzi veľmi známe rastliny, avšak extrakty z nej sa nachádzajú vo výživových doplnkoch aj na našom trhu.
Používajú sa podľa odporúčaní výrobcov najmä pri úzkostiach, napätí a strese. Zaujímavý je jej neuroprotektívny účinok a efekt na pamäťové funkcie.

U pacientov s tzv. kognitívnym deficitom (porucha poznávacích funkcií) Rozchodnica zlepšuje kognitívny výkon. Niektoré publikácie naznačujú priaznivý efekt u pacientov s Parkinsonovou chorobu.
Avšak o tom, že predstavy o bezproblémovosti „prírodnej liečby“ môžu byť aj mylné, sa presvedčila napr. 68-ročná pacientka trpiaca depresiou a liečená paroxetínom v dávkach 20 mg denne.