BRATISLAVA. Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie, celosvetovo postihuje viac než 30 miliónov ľudí. Ochorenie zatiaľ nemožno liečiť, iba zmierňovať jeho príznaky.

Emeritná profesorka neurobiológie Ruth Itzhakiová je však presvedčená, že by mohol existovať pomerne jednoduchý spôsob, ako by bolo možné ochoreniu zabrániť.
Alzheimerovi by podľa nej mohli brániť antivirotiká, ktoré sú zacielené na vírus herpesu.
V prehľade, ktorý uverejnila v časopise Frontiers in Aging Neuroscience, totiž opisuje pribúdajúce dôkazy o tom, že k vzniku alzheimera pravdepodobne významne prispieva vírus, ktorý je pôvodcom oparu.
Vírus, ktorý drieme v tele
Pre herpesové vírusy je typické, že v tele dokážu takpovediac spať.
Človek ich v sebe nosí bez toho, aby na seba upozornili. Po istom čase, napríklad pri oslabenej imunite, sa dokážu prebudiť a znova sa začnú množiť.
Medzi herpes vírusy, ktoré vykazujú toto typické správanie, patrí napríklad herpes simplex virus (HHV-1), ktorý spôsobuje opary na perách, alebo pôvodca ovčích kiahní (HHV-3), ktorý môže v dospelosti prepuknúť v podobe pásového oparu.
Väčšina ľudí sa týmito vírusmi nakazí už v detstve, buď od príbuzných, alebo v detskom kolektíve. No aj keď herpes vírusy v tele spia, zrejme nie sú úplne nečinné.