BRATISLAVA. Keď sú pľúca v najlepšej možnej kondícii, dokážu udržať maximálne šesť litrov vzduchu.
Znamená to, že vo veku 20 až 25 rokov, keď vaše pľúca dozrejú, dokážete v hrudníku zachytiť objem, ktorý možno prirovnať k trom dvojlitrovým fľašiam.

Je bežné, že po tridsiatke začne výkonnosť pľúc postupne klesať. Vekom začne byť dýchanie trochu náročnejšie a kapacita pľúc sa zníži. Príčin býva viacero.
Zoslabnú svaly bránice. Tkanivo pľúc, ktoré udržiava dýchacie cesty otvorené, môže stratiť svoju pružnosť, preto sa dýchacie cesty mierne zúžia. Zmeniť sa môže aj tvar kostí hrudného koša, v dôsledku čoho sa zmenší priestor na rozširovanie pľúc pri dýchaní.
Dýchavičnosť netrápi iba seniorov. Zlou životosprávou si môžete objem pľúc znížiť aj v relatívne mladom veku. Svoj stratený dych dokážete znovuobjaviť v prípade, že budete dodržiavať päť hlavných zásad.
No ak sa vaše problémy s dychom objavili náhle, ihneď sa poraďte so svojim lekárom.
1. Prestaňte fajčiť
Určite ste už niekedy videli zábery, ktoré porovnávajú pľúca fajčiara s tými, ktoré patrili nefajčiarovi.

Dym z cigariet spôsobí okrem nevábneho černastého zafarbenia aj scvrkávanie a zlyhávanie párového orgánu.
Napríklad pľúca šesťdesiatročného nefajčiara fungujú takmer na sto percent, no ak človek fajčí, v rovnakom veku majú jeho pľúca iba polovičný výkon.
Fajčenie môže spôsobiť široké spektrum vážnych zdravotných problémov, vrátane rakoviny pľúc a chronických ochorení dýchacieho systému.
Kapacita pľúc sa podľa britskej Národnej zdravotnej služby (NHS) zlepší v priebehu deviatich mesiacov po skončení s fajčením o 10 percent.
2. Zlepšite si držanie tela
Objem pľúc vie významne ovplyvniť aj držanie tela. Ak napríklad zvyknete sedieť zhrbení, tlačíte si na pľúca a zmenšujete si kapacitu nádychov.
Dôsledkom plytkého dýchania môže byť slabšie okysličenie tkanív. Pozornosť sa zhorší a duševný výkon klesá.