Nezvyčajná liečebná metóda sa používa aj pri zápaloch žíl a opuchoch dolných končatín, píše rakúsky denník Die Presse.
Väčšina pacientov, ktorým v Steyri túto liečebnú metódu ponúknu, sa netvári nijako nadšene a považuje ju za drastický prežitok stredoveku. Napokon však prekonajú počiatočný odpor a rozhodnú sa pijavice aspoň vyskúšať, tvrdí námestníčka pre liečebno-preventívnu starostlivosť steyrskej nemocnice Ingeborg Schmidová.
V slinnej žľaze približne šesť centimetrov dlhej pijavice s latinským názvom Hirudo medicinalis sa vytvára osobitný proteín, ktorý zložením zabraňuje zrážanlivosti krvi a spôsobuje, že sa podstatne zlepší jej prietok v krvnom riečisku. Podľa stavu ochorenia sa na nohu prikladajú dve až 10 pijavíc na 30-60 minút. Uhryznutie nebýva bolestivé už aj vzhľadom na to, že drobný parazit, pijúci krv, nemá záujem, aby ho vo voľnej prírode odhalil jeho hostiteľ.
Po odpadnutí pijavice dostáva pacient na nohu tlakový obväz a na druhý deň opúšťa nemocnicu s pocitom ľahkých nôh, bez bolestí.
Pijavicová kúra síce neodstráni ťažkosti pacienta, to môže urobiť len operácia, hodí sa však pre ľudí, ktorí sa chirurgického zákroku boja alebo s ním nesúhlasia. Spomínanú procedúru predpisuje zásadne lekár.
Úspechy liečby hovoria samy za seba. Pijavicová kúra pôsobí až šesť mesiacov, pacienti nie sú odkázaní na užívanie liekov - neraz s nežiaducimi vedľajšími účinkami - a celú kúru možno bez problémov kedykoľvek zopakovať.