Nádcha občas potrápi každého z nás, pre niektorých však znamená väčší problém, najmä ak hlieny zatekajú.
Neustále utieranie nosa, z ktorého tečie, vie pomerne dosť znepríjemniť život. Hlieny, ktoré v dýchacích orgánoch vznikajú prirodzene každý deň, sa pri viróze či bakteriálnej infekcii tvoria vo väčšom množstve – a ako inak, niekam odtiecť musia.
Jednou možnosťou je práve už spomínané tečenie z nosa, druhou zas zatekanie hlienov do hrdla a dolných dýchacích orgánov, ktoré lekári nazývajú zadná nádcha.
Hlien je prirodzený
Aj keď si hlieny spájame najmä s obdobím nádchy, v skutočnosti sa tvoria každodenne a majú aj svoje pozitívne účinky.
„Hlien vytvára jemný povlak na povrchu sliznice. Jeho účelom je to, aby sa prachové častice a rôzne iné nečistoty na sliznici zachytili a nedostali sa ďalej do dolných dýchacích orgánov,“ vysvetľuje prednosta Kliniky ORL vo Fakultnej nemocnici Nitra MUDr. Ján Korch, PhD.

Zároveň tým, že vdýchnutý vzduch prúdi ponad vlhké prostredie tvorené hlienom, tiež sa zvlhčuje, a vďaka tomu nie je taký suchý ako vo vonkajšom prostredí.
„Zároveň sa tento vzduch aj otepľuje, takže aj v mrazivom počasí sa vdýchnutý vzduch dostáva do dýchacích ciest už zohriaty na 37 stupňov Celzia. Hlien má teda v tomto zmysle aj ochrannú funkciu.“
Denne sa u každého z nás vytvorí asi jeden a pol litra hlienu, ktorý nepredstavuje žiadny problém. Ťažkosti vznikajú až pri vírusovej alebo bakteriálnej infekcii, pri ktorých sa produkcia hlienu zvýši.
Čo je zadná nádcha?
Pojem zadná nádcha napovedá, že pri tomto probléme zrejme pôjde o odtekanie hlienov iným spôsobom, ako je ten, na ktorý sme zvyknutí – teda cez nos.
„Zadná nádcha je nádcha, pri ktorej zatekajú hlieny dozadu do nosohltana a hltana a človek vníma ako nejaký nepríjemný pocit, že niečo zateká,“ uvádza odborník.