Autor je farmaceut a predseda Slovenskej lekárnickej komory.
Začalo sa obdobie charakterizované zvýšeným výskytom chorôb súhrne nazývaných „z prechladnutia“ a onedlho sa (aj vďaka slabej zaočkovanosti) plynule presunieme do chrípkového obdobia.

Ide o vírusové ochorenia, ktorých príznaky plynule prídu a plynule – možno s pomocou pár voľnopredajných liekov – odídu.
Avšak jeseň so sebou prináša jednak komplikácie týchto vírusových ochorení, ako aj ďalšie „prechladnutia“ vo forme zápalových ochorení dýchacích ciest, nosohltana, priedušiek, ucha či močových ciest.
Dnes si len s ťažkosťou dokážeme predstaviť to, čo ešte nedávno dokázali spôsobiť infekčné ochorenia. Naši starí rodičia prežili detstvo v permanentnom ohrození života a situácia, keď sa z desiatich detí dospelosti dožili dve – tri nebola výnimkou, skôr pravidlom.
Fleming až druhý
Väčšina verejnosti vníma ako objaviteľa antibiotickej liečby Alexandra Fleminga, ktorý v roku 1929 publikoval článok o objave penicilínu.

Napriek tomu, pojem „antibiotikum“ prvýkrát použil Selman Waksman až v roku 1941 ako charakteristiku účinku malej molekuly produkovanej mikroorganizmom, ktorým sa dosiahne utlmenie rastu iného mikroorganizmu.
Waksman získal v roku 1952 Nobelovu cenu za objav prvého antibiotika účinného proti tuberkulóze – streptomycínu; Alexander Fleming sa laureátom tejto ceny stal už v roku 1945.
Protiinfekčné lieky – antibiotiká – predpisujú lekári všetkých odborností.
Väčšinou sa užívajú obmedzený čas (zvyčajne 3 až 14 dní), preto nebolo dlho jasné, či ich interakcie s inými liekmi vôbec majú nejaké klinické riziko.
Dnes však je dokázané, že to tak v mnohých prípadoch je.
Všetky užívané lieky
Antibiotiká sa predpisujú pacientom všetkých vekových skupín. Zvlášť starší pacienti užívajú mnohé ďalšie lieky.