BRATISLAVA. Sexuálna výchova zameraná na úplnú abstinenciu nefunguje.
Neznižuje pôrodnosť mladých matiek vo veku 15 až 19 rokov a v konzervatívnych spoločenstvách môže mať dokonca priamo opačný efekt.
Svedčí o tom metaanalýza štúdií, ktoré sa zaoberali účinkami sexuálnej výchovy zameranej na úplnú abstinenciu.
Výskum uverejnil časopis American Journal of Public Health.
Na abstinenciu išli miliardy
Hoci počet neplnoletých matiek v Spojených štátoch klesol na historické minimum, spomedzi západných priemyselných národov majú naďalej jednu z najvyšších pôrodností u dospievajúcich dievčat.

Do programov hlásajúcich sexuálnu abstinenciu preto od polovice 90. rokov minulého storočia putovalo viac než dve miliardy dolárov.
Sexuálna výchova na školách sa v konzervatívnych amerických štátoch scvrkla výhradne na propagáciu úplnej predmanželskej abstinencie.
V praxi to malo znamenať, že prvý sexuálny styk by mladí ľudia mali zažiť okolo 25. roku života.
Ďalšie investície do výchovy sexuálnej abstinencie naznačil aj súčasný prezident Donal Trump. Výdavky plánoval zvyšovať na úkor programov, ktoré mládež informujú o význame antikoncepcie a chránenom sexe.
Vedci sa preto rozhodli zistiť, či boli peniaze minuté na abstinenčné programy využité efektívne. Preskúmali pôrodnosť u dospievajúcich dievčat medzi rokmi 1998 až 2016.
Výchova môže aj uškodiť
Z analýzy vyplýva, že príspevky na abstinenciu nemali celkovo žiaden vplyv na pôrodnosť dospievajúcich dievčat v krajine.
Vedci prechádzali údaje za jednotlivé štáty a zistili, že financovanie abstinenčných programov v politicky konzervatívnych štátoch sa dokonca spájalo s vyššou mierou pôrodnosti mladých dievčat.

Dospeli preto k záveru, že podpora abstinencie „nemusí byť iba neúčinnou politikou, ale v týchto štátoch môže mať aj nepriaznivé účinky“.
Naopak výučba o bezpečnom sexe sa spájala s významným poklesom pôrodnosti neplnoletých dievčat.
Úplná sexuálna absencia síce je v teórii stopercentne účinnou formou prevencie, no v praxi zlyháva. Dôsledkom sú nie len neplánované tehotenstvá, ale aj šírenie pohlavne prenosných chorôb.
Analýza dokazuje, že pri vzdelávaní mládeže je osveta o bezpečnom sexe založená na dôkazoch účinnejšia, než konzervatívne kázanie o sexe až po svadbe.