BRATISLAVA. Ak chcete prestať fajčiť, skúste to vo dvojici.
Ak totiž so závislosťou bojujete v spoločnosti partnera, ktorý prežíva podobné pocity, vaša šanca na úspech narastie.
Dvojice si dokážu poskytnúť oporu vo chvíľach, keď by človek osamote mohol zlyhať. Spoločné rutiny a zvyky si tak môžu vybudovať nanovo a bez cigariet.
Odporúčanie zaznelo na kongrese európskych kardiológov EuroPrevent 2019.
Odvykanie býva osamelé
„Odvykanie od fajčenia môže byť osamelým úsilím,“ povedala v tlačovej správe autorka štúdie Magda Lampridouová z britského Imperial College London.
Ľudia sa cítia vynechaní či opustení, pretože sa vzdali fajčiarskych prestávok v práci alebo sa vyhýbajú sociálnym príležitostiam, ktoré majú úzko späté s fajčením.

„K tomu všetkému sa pridávajú abstinenčné príznaky pre nedostatok nikotínu,“ vysvetľuje Lampridouová.
Partneri sa môžu vzájomne rozptýliť a bojovať s túžbou po cigarete napríklad na spoločnej prechádzke alebo na návšteve kina. Dvojica si zároveň môže vytvárať nové zvyky a aktivity, ktoré nezahŕňajú fajčenie.
„Aktívna pomoc funguje najlepšie, je účinnejšia než dobiedzanie.“
Až 90 percent ľudí s vysokým rizikom kardiovaskulárnych ochorení sú fajčiari. Fajčí aj polovica koronárnych pacientov, ktorých srdce má poruchu spôsobenú zníženým prekrvením srdcového svalu.
Európska kardiologická spoločnosť preto radí vyhýbať sa tabaku v akejkoľvek forme. Z jej usmernení vyplýva, že vo všeobecnosti si ľudia, ktorí prestanú fajčiť, o polovicu znížia riziko srdcovo-cievnych chorôb.
„Kroky smerujúce k odvykaniu by mali vrámci možností zahŕňať páry, bolo by tak možné vytvoriť domácnosť bez dymu,“ hovorí výskumníčka.
Šance významne vzrástli
Vo svojej štúdii hodnotila podpornú úlohu manželov a partnerov pri odvykaní od fajčenia.

Do štúdie sa zapojilo 222 fajčiarov, ktorí prekonali infarkt alebo mali vysoké riziko srdcovo-cievnych ochorení.
Súčasťou výskumu boli aj ich partneri: 99 z nich fajčilo (45 percent), 40 prestalo fajčiť v minulosti a 83 z nich boli celoživotní nefajčiari.
Páry sa zaradili do jedného z preventívnych kardiologických programov a počas 16 týždňov mali k dispozícii aj náhradné zdroje nikotínu, ako sú náplasti a žuvačky. Niektorí mali v ponuke aj vareniklín, liek na predpis zmierňujúci abstinenčné príznaky.
Na začiatku programu bol podiel abstinujúcich pacientov nulový, z partnerov nefajčilo 55 percent. Na konci programu nefajčilo 64 percent pacientov a 75 percent ich partnerov.
Úloha partnerov v odvykaní nebola zanedbateľná.
Ak páry prestali fajčiť vo dvojici, pravdepodobnosť, že pacient prestane v rámci programu fajčiť, bola takmer šesťnásobne vyššia.
„Predchádzajúce výskumy ukázali, že aj bývalých fajčiarov môžu pozitívne ovplyvniť pokusy ich partnera skoncovať s fajčením, no v tejto štúdii nebol ich vplyv štatisticky významný,“ povedala Lampridouová.