BRATISLAVA. Ak ste presvedčení o tom, že ste „zdedili zlé zuby“, podľa novej štúdie sa mýlite.
Výskum v časopise Pediatrics totiž ukázal, že gény nespôsobujú predispozíciu k zubným kazom.
Vedci z výskumného ústavu Murdoch Children's Research Institute skúmali zuby viac než 170 párov identických aj neidentických dvojčiat.
Deti sledovali od tehotenstva až do šiestich rokov.
Genetika o kazoch nerozhodne

„Vplyv genetiky na zdravie zubov sa skúmal iba zriedkavo,“ hovorí v tlačovej správe vedúca výskumníčka Mihiri Silvaová.
„Toto je prvá štúdia na dvojčatách, ktorá sleduje vplyv genetiky, ako aj rizikových faktorov, ako sú choroby a životný štýl, v ranom živote,“ vysvetľuje Silvaová, ktorá pracuje ako detská zubárka.
U identických dvojčiat, ktoré majú totožný genóm, zaznamenali výskumníci rozličný výskyt zubných kazov. Z toho vyplýva, že viac než genetika vplývajú na vznik kazov faktory z prostredia.
Ako významný ukazovateľ zvýšeného rizika detských zubných kazov však v štúdii vyskočil nečakaný faktor - obezita matky počas tehotenstva.
Zložitý vzťah s obezitou
"Vzťah medzi materskou obezitou a detským zubným kazom je zložitý," tvrdí Silveaová.

"Možno, že hmotnosť matky má biologický vplyv na vyvíjajúci sa plod alebo možno riziko stúpa v dôsledku zvýšenej spotreby cukru v domácnosti," hovorí zubárka.
Každopádne, ľudia by nemali za svoje zubné kazy viniť genetiku.
Rozhodujúca je dôsledná hygiena a preventívna starostlivosť už v čase mliečnych zubov, ako aj vhodná strava, ktorá je šetrná k zubnej sklovine.
Zubný kaz totiž nie je iba estetickým problémom. S kazom súvisí viacero vážnych ochorení, ako je cukrovka či choroby srdca a ciev.