BRATISLAVA. Rakovina pľúc je relatívne nová choroba. Do roku 1900 sa v medicínskej literatúre objavilo iba približne 140 prípadov.
Keď vtedy univerzitní profesori diagnostikovali pacientovi toto ochorenie, medikom tvrdili, že sa pravdepodobne už s podobným prípadom vo svojej lekárskej kariéru nestretnú.

Bohužiaľ sa mýlili a o pár rokov neskôr bola rakovina pľúc na vzostupe.
Lekári na to mali rôzne vysvetlenia - asfaltový prach, znečistené ovzdušie, španielska chrípka, ale aj otrava jedovatým plynom počas vojny.
Dnes sa už vie, že na príčine sú cigarety. Fajčenie sa spája s 80 až 90 percentami prípadov rakoviny pľúc a ročne celosvetovo zapríčiní šesť miliónov úmrtí.
Menej známy je mechanizmus, akým desiatky karcinogénnych látok v cigaretovom dyme poškodzujú pľúca.
Cigarety sa podpíšu na DNA
Všetky druhy rakoviny pochádzajú z jedinej bunky, ktorá sa začna správať pod vplyvom mutagénov abnormálne - nekontrolovateľne sa delí, alebo napáda susedné tkanivá. Jej mutácia odštartuje procesy, ktoré vedú k zmene v genómovej DNA.
Ako však s rakovinotvornými mutáciami súvisia cigarety? Mnoho naznačuje rozbor DNA viac než 3-tisíc nádorov z tiel fajčiarov aj nefajčiarov, ktorý uverejnil časopis Science.