BRATISLAVA. Každoročne sa na Slovensku spotrebuje približne 180-tisíc transfúznych jednotiek červených krviniek. Darovaná krv sa používa pri núdzových aj plánovaných zákrokoch, potrebujú ju obete nehôd, aj onkologickí pacienti.

Príjemca v ohrození života však nemôže dostať hocijakú krv.
Aby bola transfúzia bezpečná a účinná, zdravotníci sa musia vopred uistiť, že je krvná skupina príjemcu kompatibilná s darcom.
Nekompatibilná transfúzia môže mať smrteľné následky. Zdravotníci preto pri záchrane životov neustále bojujú s časom, ale aj obmedzenými zásobami krvi.
Vedci z Univerzity v Britskej Kolumbii však veria, že našli riešenie oboch problémov.
Pomocou baktérií totiž dokázali premeniť krv skupiny A na univerzálnu darcovskú skupinu 0. Podrobnosti o výskume prináša štúdia v časopise Nature Microbiology.
Univerzálna je iba menšina
Krvnú skupinu má každý človek vrodenú. O tom, či máte skupinu A, B, AB a 0, rozhodujú antigény. Ide o nezvyčajné molekuly zložené z cukrov, ktoré sa nachádzajú na povrchu červených krviniek.
Pri kontakte s antigénom iného typu krvi telo zareaguje tvorbou protilátok. Protilátky sa naviažu na povrchové antigény a tým ich označia darované krvinky za kandidátov na zničenie.