BRATISLAVA. Posilňovanie nie je určené len pre kulturistov alebo profesionálnych športovcov.

Vhodne nastavený silový tréning môže okrem zvyšovania sily pomôcť aj pri chudnutí, zvýšiť hustotu kostí či udržiavať primeraný svalový tonus.
Cvičenie dokáže zlepšiť celkovú kvalitu vášho života, obzvlášť vo vyššom veku. Vďaka nemu budete mať dostatok síl na každodenné aktivity a zabráni problémom s rovnováhou a nebezpečným pádom.
Výhody cvičenia si však užijete iba v prípade, že dodržiavate správny postup. V opačnom prípade hrozí, že sa zraníte.
Aké sú hlavné zásady, ktorých sa treba držať, a ktorým omylom sa treba pri posilňovaní vyhnúť?
Skontrolujte si techniku
Mnohí sa spoliehajú na to, že správnu techniku jednoducho odpozorujú od kamarátov alebo iných, na pohľad skúsenejších návštevníkov posilňovne. Tieto postupy však nemusia byť zakaždým zdravé, ani bezpečné.
Technika, ktorou dvíha činky viac než stokilový silák, môže útlejšiemu začiatočníkovi spôsobiť bolestivé vyvrtnutie, vykĺbenie či dokonca zlomeninu.
Ak ste na úplnom začiatku svojho silového tréningu, konzultujte postup s odborníkom. Obráťte sa na fyzioterapeuta alebo trénera so špecializáciou na silové cvičenie.
V prípade, že už nejaký čas cvičíte s hmotnosťou, zvážte, či si nezaplatíte aspoň jednu konzultáciu, pri ktorej odborník skontroluje, aké máte pri cvičení držanie tela, či používate primeranú záťaž, ale napríklad aj to, či máte vhodnú intenzitu tréningu.
Ľudia, ktorí trpia chronickým ochorením, alebo majú nad 40 rokov a žijú sedavým životným štýlom, by sa pred prvou návštevou posilňovne mali poradiť aj so svojim lekárom.
Ako správne postupovať pri posilňovaní
Vyberte si vhodnú záťaž. Záťaž zvyšujte postupne, nezačnite zhurta. Odborníci z Mayo Clinic odporúčajú, aby ste si na začiatku vybrali závažie, ktoré dokážete bez problémov zdvihnúť 12 až 15-krát. V prípade väčšiny ľudí totiž takýto počet opakovaní dostatočne unaví svaly a dokáže efektívne zvyšovať silu svalov. Na začiatku môžete skúsiť pracovať iba s vlastnou váhou.