BRATISLAVA. Je preukázané, že strava plná živín môže okrem fyzického zdravia prospievať aj psychike.
Odborníci sú jednotní v tom, že zdravé potraviny môžu nielen ovplyvniť náladu, ale tiež zmierniť prejavy depresie a stresu.
V debate o tom, či môžu duševnému zdraviu prospievať aj živiny prijaté vo forme výživových doplnkov, už podobná zhoda medzi expertmi nevládne.
Medzinárodný výskumný tím sa preto rozhodol sprehľadniť početné výskumy. Doterajšie vedecké poznatky vedci zhrnuli v štúdii, ktorú uverejnil časopis World Psychiatry.
Hlavné závery veľkej analýzy
Dosiaľ najväčší prehľad zhŕňa závery 33 metaanalýz a klinických výskumov.
Spracúva údaje takmer 11-tisíc ľudí. Medzi skúmanými poruchami bola depresia, stresové a úzkostné poruchy, bipolárna porucha, schizofrénia a porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

Hoci väčšina skúmaných výživových doplnkov duševné zdravie významne nezlepšila, v niektorých prípadoch dokázali podporiť účinky konvenčnej liečby niektorých duševných porúch.
Vedci zistili, že všetky skúmané výživové doplnky sú bezpečné v prípade, ak sa prísne dodržiavajú odporúčané dávky a predpísané pokyny.
V kombinácii s psychiatrickými liekmi sa nepreukázali žiadne závažné nepriaznivé účinky alebo kontraindikácie.
Pokiaľ ide o jednotlivé výživové doplnky a ich účinok na duševné zdravie, výskum dospel k nasledovným záverom:
- Najsilnejšie boli dôkazy v prospech doplnkov s omega-3 mastnými kyselinami a ich účinku v prípade depresie. Môžu znížiť príznaky depresie nad rámec toho, ako štandardne dokážu iba samotné antidepresíva.
- Niektoré skúmané štúdie ukázali slabšie účinky omega-3 mastných kyselín aj v prípade ADHD.
- Použitie omega-3 mastných kyselín v prípade schizofrénie a ostatných duševných porúch nepodporili žiadne presvedčivé dôkazy.
- Časť dôkazov nasvedčuje tomu, že aminokyselina N-acetylcysteín môže byť užitočnou doplnkovou liečbou pri poruchách nálad a schizofrénii.
- Špeciálne typy doplnkov s kyselinou listovou môžu slúžiť ako doplnková liečba pri silnej depresii a schizofrénii. Samotná kyselina listová však neúčinkovala.
- V súčasnosti neexistujú presvedčivé dôkazy, ktoré by podporovali používanie vitamínov E, C a D či minerálov ako je horčík a zinok pri akejkoľvek duševnej poruche.
Nepomer cynizmu a zveličovania
„Aj keď existuje dlhodobý záujem o používanie doplnkov výživy pri liečbe duševných chorôb, téma je často dosť polarizovaná a je obklopená buď nadmerne medializovanými tvrdeniami alebo neprimeraným cynizmom,“ vysvetlil v tlačovej správe vedúci autor štúdie Joseph Firth.

Výsledky veľkého prehľadu by mali lekárom a pacientom pomôcť získať lepší prehľad a usmerniť ich očakávania o účinkoch doplnkov.
„Táto masa údajov nám umožnila dosiaľ najhlbšie preskúmať výhody a bezpečnosť jednotlivých výživových doplnkov na duševné zdravie,“ povedal Firth, ktorý pôsobí Univerzite v západnom Sydney ako klinický výskumník v oblasti duševného zdravia.
Vo svojom ďalšom výskume vedci plánujú detailnejšie opísať mechanizmy účinkov doplnkov a tiež upresniť typ pacientov, na ktorých by doplnková liečba mohla mať najpriaznivejšie účinky.
DOI: 10.1002/wps.20672