BRUSEL, BRATISLAVA. Po dvadsiatich rokoch výskumu má svet svoju prvú schválenú vakcínu proti ebole.

Očkovacia látka síce medzičasom pomohla kontrolovať ohniská nákazy, v ktorých dochádzalo k nákaze smrtiacim vírusom, no legislatívnu prekážku sa jej podarilo zdolať až teraz.
Neznamená to ale, že by výskum a vývoj vakcíny proti agresívnej chorobe skončil.
Po prvej generácii lieku by mali prísť ďalšie verzie.
Novým cieľom zdravotníkov je očkovanie, ktoré poskytne trvácnejšiu imunitu, ochranu pred viacerými kmeňmi eboly, ako aj lepšiu skladovateľnosť.
Čo je to ebola
- Ebolu spôsobuje smrtiaci vírus, ktorý postihuje najmä človeka a iné primáty, prípadne netopiere.
- K nákaze dochádza pri kontakte s infikovaným zvieraťom alebo chorým človekom.
- Vírus do tela preniká cez ranu alebo sliznicu, nakaziť sa možno pri kontakte s krvou, telesnými tekutinami, semenom alebo kontaminovanými predmetmi.
- Príznakmi sú horúčka, silné bolesti (kĺbov, svalov, hlavy, brucha), slabosť, hnačka a zvracanie a nevysvetliteľný vznik modrín, opuchov a krvácania.
- Choroba má rýchly priebeh, človek zomiera na zlyhanie orgánov v horizonte jedného až dvoch týždňov.
- Schválená vakcína proti ebole má názov Ervebo alebo rVSV-ZEBOV-GP.
Lepšia dostupnosť v Afrike
Podmienečné povolenie, vďaka ktorému je možné vakcínu uviesť na trh, vydala Európska komisia v pondelok 11. novembra.
Európska agentúra pre lieky (EMA) odporučila komisii, aby udelila licenciu americkej farmaceutickej spoločnosti Merck.
Uvedenie vakcíny proti ebole na trh v praxi znamená, že teraz je možné očkovaciu látku skladovať a potenciálne ďalej distribuovať.
Vďaka tomu by sa mala podstatne zlepšiť distribúcia očkovacej látky najmä na území Afriky.
Ešte v roku 2015 totiž vznikol voči výrobcom liekov záväzok, že akonáhle bude vakcína proti Ebole schválená niektorým z prísnych zdravotníckych orgánov (napríklad EMA), očkovacie látky okamžite odkúpi Gavi - Aliancia pre vakcíny.
Práve táto svetová organizácia zodpovedá za financovanie dodávok očkovacích látok v krajinách s nízkymi príjmami.
Súhlasili pozoruhodne rýchlo
Na schválenie vakcíny európskymi orgánmi takmer okamžite reagovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Očkovacej látke udelila v rekordne krátkom čase licenciu o tom, že je účinná, bezpečná a efektívna.

„Je to historický krok k tomu, aby sa ľudia, ktorí to najviac potrebujú, dokázali dostať k vakcíne schopnej zachrániť životy,“ povedal v tlačovej správe riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesu.
Práve licencia od WHO je nevyhnutná na to, aby s distribúciou látky mohla začať nielen iniciatíva Gavi, ale aj orgány Spojených národov.
„Pred piatimi rokmi sme nemali proti ebole žiadne očkovanie ani lieky. Vďaka predschválenej vakcíne a experimentálnym liekom konečne dokážeme ebolu liečiť a zabrániť jej šíreniu,“ povedal šéf svetových zdravotníkov.
Vakcínu vyvíjali viaceré firmy
Spoločnosť Merck nie je jediný výrobca, ktorý pracuje na látke proti ebole.
Vakcína od Mercku však ako jediná preukázateľne zabránila šíreniu infekcie po tom, čo choroba prepukla v západnej a subsaharskej Afrike. Pokusy v teréne preukázali jej stopercentnú účinnosť.
Prvýkrát bola patentovaná ešte v roku 2003 a zdravotníci ju nasadili v snahe spomaliť prehlbujúcu sa krízu v Guinei a neskôr aj v Konžskej demokratickej republike.
Zaočkovaných bolo niekoľko stotisíc ľudí a viac než 60-tisíc zdravotníkov, ktorí pôsobili v rizikových oblastiach.
DOI: 10.1016/S0140-6736(15)61117-5