BRATISLAVA, APIA. Malý ostrovný štát v Pacifiku čelí smrtiacej epidémii osýpok. Od polovice októbra zomrelo 35 detí. Z malého 200-tisícového národa ochorelo už 3-tisíc ľudí. Väčšina obetí mala menej ako štyri roky.

Situácia je natoľko vážna, že Samoa vyhlásila stav núdze a očkovanie proti osýpkam vyhlásila za povinné.
Aby sa podarilo zabrániť šíreniu vírusu, deti mladšie než 17 rokov sa nesmú zúčastňovať verejných zhromaždení.
Úrady zároveň nariadili každému, kto ľudí odrádza od očkovania, aby s tým okamžite prestal.
Krajina, ktorá leží na polceste medzi Havajom a Novým Zélandom, bojuje nielen s nedostatočnou zaočkovanosťou, ale aj agresívnou antivakcinačnou kampaňou.
Dôverou obyvateľov v očkovanie otriasla tragická udalosť z júla minulého roka. Smrtiacu epidémiu podľa všetkého vyprovokovala fatálna chyba dvoch sestričiek, pre ktorú zomreli dve deti.
Škandál, ktorý zdevastoval dôveru
Malo ísť o rutinné očkovanie. Chlapček a dievčatko vo veku približne 12 mesiacov mali dostať ochrannú MMR vakcínu, vďaka ktorej by boli chránení proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Deti dostali prvú z piatich potrebných dávok.
O niekoľko hodín neskôr však obe deti náhle zomreli.
Prípad vzbudil celosvetovú pozornosť. Vyšetrovanie, do ktorého sa zapojila aj Svetová zdravotnícka organizácia napokon odhalilo závažné zlyhanie dvoch sestričiek, ktoré boli zodpovedné za prípravu vakcíny.
Niektoré očkovacie látky sa totiž skladujú v práškovej forme a zmiešavajú sa s roztokom až tesne pred vpichnutím vakcíny. Vďaka tomu sú látky stabilnejšie a tým aj trvanlivejšie.
Zdravotníci však musia byť pri zmiešavaní sušenej a tekutej zložky mimoriadne opatrní a dôslední, aby nedošlo ku kontaminácii. Pravidlá prípravy sú veľmi prísne a je dôrazne zakázané používať inú tekutinu, ako je tá, ktorú stanovil výrobca vakcíny.
Napriek tomu, že obe sestry mali za sebou roky praxe, postup nedodržali. Namiesto špecializovaného roztoku, prípadne vody, prášok zmiešali s anestetikom uvoľňujúcim svalstvo, ktoré bolo naviac po dátume spotreby.