BRATISLAVA, APIA. Malý ostrovný štát v Pacifiku čelí smrtiacej epidémii osýpok. Od polovice októbra zomrelo 35 detí. Z malého 200-tisícového národa ochorelo už 3-tisíc ľudí. Väčšina obetí mala menej ako štyri roky.

Situácia je natoľko vážna, že Samoa vyhlásila stav núdze a očkovanie proti osýpkam vyhlásila za povinné.
Aby sa podarilo zabrániť šíreniu vírusu, deti mladšie než 17 rokov sa nesmú zúčastňovať verejných zhromaždení.
Úrady zároveň nariadili každému, kto ľudí odrádza od očkovania, aby s tým okamžite prestal.
Krajina, ktorá leží na polceste medzi Havajom a Novým Zélandom, bojuje nielen s nedostatočnou zaočkovanosťou, ale aj agresívnou antivakcinačnou kampaňou.
Dôverou obyvateľov v očkovanie otriasla tragická udalosť z júla minulého roka. Smrtiacu epidémiu podľa všetkého vyprovokovala fatálna chyba dvoch sestričiek, pre ktorú zomreli dve deti.
Škandál, ktorý zdevastoval dôveru
Malo ísť o rutinné očkovanie. Chlapček a dievčatko vo veku približne 12 mesiacov mali dostať ochrannú MMR vakcínu, vďaka ktorej by boli chránení proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Deti dostali prvú z piatich potrebných dávok.
O niekoľko hodín neskôr však obe deti náhle zomreli.
Prípad vzbudil celosvetovú pozornosť. Vyšetrovanie, do ktorého sa zapojila aj Svetová zdravotnícka organizácia napokon odhalilo závažné zlyhanie dvoch sestričiek, ktoré boli zodpovedné za prípravu vakcíny.
Niektoré očkovacie látky sa totiž skladujú v práškovej forme a zmiešavajú sa s roztokom až tesne pred vpichnutím vakcíny. Vďaka tomu sú látky stabilnejšie a tým aj trvanlivejšie.
Zdravotníci však musia byť pri zmiešavaní sušenej a tekutej zložky mimoriadne opatrní a dôslední, aby nedošlo ku kontaminácii. Pravidlá prípravy sú veľmi prísne a je dôrazne zakázané používať inú tekutinu, ako je tá, ktorú stanovil výrobca vakcíny.
Napriek tomu, že obe sestry mali za sebou roky praxe, postup nedodržali. Namiesto špecializovaného roztoku, prípadne vody, prášok zmiešali s anestetikom uvoľňujúcim svalstvo, ktoré bolo naviac po dátume spotreby.
Obe ženy sa na súde k činu priznali a boli právoplatne odsúdené. Vo väzení strávia najmenej päť rokov.
Bez ohľadu na výsledky vyšetrovania incident medzičasom stihol spustiť samostatný reťazec tragických udalostí, ktoré pripravili o život desiatky detí.
Deti neočkovali celé mesiace
Trvalo celý mesiac, kým sa objavili prvé správy o tom, že za smrť detí nesú pravdepodobne zodpovednosť zdravotné sestry. Oficiálny rozsudok padol až v auguste tohto roka.
odporcovia očkovania tak mali viac než rok na to, aby zo smrti detí vinili nie zlyhanie ľudského faktora, ale MMR vakcíny ako také.
Úrady hneď po incidente preventívne stiahli podozrivú várku vakcín z obehu a zdravotníkom dočasne zakázali očkovať ďalšie deti.
Stalo sa tak aj napriek tomu, že rovnaké vakcíny boli v obehu aj v iných krajinách a v nich žiadny podobný prípad neobjavil.
Proti osýpkam sa tak v Samoe neočkovalo viac než osem mesiacov.
A hoci sa neskôr definitívne potvrdila nezávadnosť vakcín, rodičia svoje deti deti zo strachu dodatočne nezaočkovali. Niektorí radšej zverili prevenciu osýpok do rúk alternatívnych liečiteľov, alebo sa spoliehali na zvýšené dávky vitamínov.
Proti osýpkam však okrem očkovania neexistuje žiadna iná účinná prevencia.
Ostrov zažíva vážnu krízu
Vírus osýpok nie je bežná detská choroba. Môžu viesť k závažným komplikáciám vrátane zápalu pľúc a zápalu mozgu, ktoré môžu spôsobiť trvalé poškodenie. V prípade malých detí môžu byť smrteľné.
Panika, ktorú vyvolala smrť dvoch detí však spôsobila, že v roku 2018 bolo zaočkovaných iba 31 percent detí vo veku do päť rokov.

Riaditeľka imunizačného oddelenia WHO Kate O’Brienová to vo svojom stredajšom vyhlásení označila za tragédiu. Iba štyri roky dozadu totiž bolo v krajine zaočkovaných až 84 percent detí.
Existuje tak veľká skupina ľudí, ktorí nie sú voči mimoriadne nákazlivému ochoreniu chránení.
Ľudí nateraz nepresvedčili ani povinné preškolenia zdravotníkov v postupoch pri očkovaní, nepomohli ani prísne kontroly skladovania vakcín. Povinné očkovanie síce môže podiel chránených ľudí zvýšiť, no časť ľudí ho vníma ako zásah do ich práv.
Udalosti v Samoe sú pre svet významným mementom.
Demonštrujú krehkosť dôvery, ktorú majú rodičia voči štátom riadenému zdravotníctvu. Upozorňujú, že aj izolovaný prípad ľudského zlyhania môže mať ďalekosiahle následky. A ukazujú ako vyzerá svet, v ktorom verejnú diskusiu moderujú členovia antivax hnutia a nie experti na očkovanie.