SME
Streda, 15. júl, 2020 | Meniny má HenrichKrížovkyKrížovky

Anketa odborníčok: Oplatí sa kupovať pod stromček výživové doplnky?

Niektorým doplnkom sa úplne vyhnite.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: AdobeStock)

BRATISLAVA. Oplatí sa kupovať blízkym pod stromček výživové doplnky? Sú darčeky z lekárne mrhaním peňazí, alebo môžu skutočne prospievať? Ktorým doplnkom či rastlinným výťažkom dôverujú skúsení zdravotníci?

Denník SME sa s týmito otázkami obrátil na panel troch odborníčok z oblasti medicíny a farmácie.

Z odpovedí sa dozviete, v čom sa užívanie doplnky líšia od liekov, na čo si dať pri výbere pozor a zistíte aj to, ktorým doplnkom by ste sa radšej mali úplne vyhnúť.

Miroslava Snopková

druhá viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory

1. Ktoré výživové doplnky môžu mať skutočne priaznivý účinok na ľudské zdravie?

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ľubovník, rozchodnica a citrusy. Aj prírodné lieky majú nežiadúce účinky Čítajte 

Tie, ktoré človek naozaj potrebuje.

Pred nákupom produktov, ktoré by mali slúžiť k riešeniu akýchkoľvek zdravotných situácií, je odporúčané poradiť sa s odborníkmi, s ošetrujúcim lekárom alebo s lekárnikom. Aj s ohľadom na dostupnosť lekární by som určite túto fázu nákupu odporúčala využiť. Možno to zaberie iba trochu času ale kupujúci môže získať cenné informácie a najmä v interakcii s lekárnikom môže klásť akékoľvek otázky za účelom správneho rozhodnutia. Dôvodom tejto „osobnej konfrontácie“ by mal byť predovšetkým záujem pomôcť a potešiť vhodným darčekom a efektívne investovať vynaložené finančné prostriedky.

Ak chceme obdarovanému človeku pomôcť darčekom v prevencii alebo liečbe je potrebné sa orientovať na takzvané „voľnopredajné lieky“ (v zmysle legislatívy patria do kategórie lieky neviazané na lekársky predpis). Štatút produktu voľnopredajný liek zaručuje kupujúcemu kvalitu, bezpečnosť a účinnosť produktu, samozrejme pri odporúčanom dávkovaní a dĺžke liečby.

Skryť Vypnúť reklamu

2. Ktoré doplnky ľudia kupujú zbytočne?

Všetky, ktoré človek nepotrebuje.

„Výživové doplnky“ patria do kategórie potraviny, čo znamená, že u nich výrobca musí garantovať, že sú zdravotne nezávadné. Výrobca u výživových doplnkov nemusí garantovať kvalitu, bezpečnosť ani účinnosť. Úlohou výživových doplnkov je doplniť prirodzenú stravu. Výživové doplnky nie sú liekmi, neslúžia na liečbu a preto je v ich prípade zakázané uvádzať akékoľvek informácie o prevencii, liečbe a hojení. Výživový doplnok je vhodnou voľbou darčeka pre ľudí,

ktorým chceme podporiť zdravie, prípadne doplniť chýbajúce zložky v strave.

Dôležité je položiť si pred nákupom otázku, či chceme obdarovanému pomôcť v jeho liečbe alebo iba podporiť momentálne zdravie. Všetko, čo sa na prvý pohľad môže javiť ako liek, liekom nemusí byť. Riziko nákupu môže byť vo falošnej nádeji, že daný prípravok pomôže obdarovanému zlepšiť jeho zdravotný stav.

Skryť Vypnúť reklamu

Často kupujeme darčeky vo forme voľnopredajných liekov alebo výživových doplnkov pre blízkych, ktorí chronicky užívajú aj iné lieky (napríklad na vysoký krvný tlak, na cholesterol, na liečbu bolestí, pri onkologických ochoreniach, na zníženie krvnej zrážanlivosti a mnohé ďalšie).

Keďže liek, ale aj výživový doplnok (ale aj iné druhy potravín ako bežná strava a nápoje) môžu významných spôsobom meniť hladiny liekov v organizme, nezabudnime na ich vzájomné posúdenie. Okrem kupovaného produktu je vhodné poznať aj ostatné, chronicky užívané lieky. Ak si chce byť kupujúci istý ich vzájomným pôsobením, môže využiť verejne dostupné aplikácie na overenie kombinácií alebo interakcií liekov alebo môže navštíviť ktorúkoľvek lekáreň.

3. Existuje výživový doplnok či prírodný výťažok, ktorému dôverujete a sami ho užívate?

Ako správny lekárnik vyskúšam občas niektorý výživový doplnok, napríklad v období zvýšeného stresu či v období zvýšenej chorobnosti v populácii. Keďže ide o výživové doplnky, nie je možné hovoriť o ich účinnosti, skôr o subjektívnom vnímaní. Avšak, ak existuje na trhu alternatíva v podobe voľnopredajného lieku, radšej siahnem vždy po nej.

Nataša Hlaváčová

vedúca Oddelenia endokrinných regulácií a psychofarmakológie, Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied

1. Ktoré výživové doplnky môžu mať skutočne priaznivý účinok na ľudské zdravie?

Súvisiaci článok Zabúdajú vaši starkí na lieky? Odborníci radia ako dodržiavať predpísanú liečbu Čítajte 

I keď výživové doplnky nie sú liekmi a neslúžia na liečbu, nemali by sa užívať len tak. Pestrá strava poskytuje vitamíny v biologicky najvhodnejšej forme, v správnom množstve a v kombinácii s ďalšími živinami a minerálmi. Ak sa už výživové doplnky užívajú, mali by sa brať v pravidelných intervaloch a neprekračovať dennú dávku.

Rada by som zdôraznila, že ak ľudia chcú obdarovať svojho blízkeho takýmito doplnkami, mali by vedieť aký zdravotný problém ho trápi a nekupovať nejaký doplnok len na základe reklamy. Dôležité je uvedomiť si, že výživový doplnok nelieči, ide o prídavok nejakej látky do organizmu. Výber vhodného výživového doplnku by mal vždy konzultovaný s lekárom, alebo lekárnikom.

Výživové doplnky môžu mať význam v prípade nevyváženej stravy alebo jej nedostatku. Môžu byť užitočné pre určité skupiny ľudí ako napríklad seniorov, výkonnostných športovcov, tehotné ženy, vegánov, vegetariánov alebo ľudí s potravinovými alergiami. U tých, ktorých netrápi žiadny problém je užívanie doplnkov úplne zbytočné, ba až nevhodné!

Z vedeckých štúdií vyplýva, že naozaj účinné výživové doplnky môžeme spočítať na jednej ruke. Ide o doplnky určené pre konkrétne skupiny ľudí. Napríklad pre ženy, ktoré plánujú otehotnieť, alebo sú gravidné sa odporúča užívanie kyseliny listovej. V zimných mesiacoch v dôsledku zníženého slnečného žiarenia, pre ľudí pracujúcich v uzavretých priestoroch sa odporúča užívanie vitamínu D. Alebo v prípade prechladnutia bola dokázaný pozitívny efekt zinku, najlepšie v kombinácii s vitamínom C.

2. Ktoré doplnky ľudia pravdepodobne kupujú zbytočne?

Jednoznačne by som sa vyhla "zázračným" prípravkom na redukciu hmotnosti. Tiež výrobkom podporujúcim rast svalstva, alebo rôznym energetickým prípravkom. Väčšina z nich, predovšetkým tie ponúkané internetovými obchodmi, cez telefón alebo nekvalifikovanými poradcami, môžu mať negatívny dopad na zdravie, v lepšom prípade nemajú žiadny účinok.

3. Existuje výživový doplnok či prírodný výťažok, ktorému dôverujete a sami ho užívate?

Vychádzajúc z vedeckých štúdií, ale aj z mojej vlastnej skúsenosti sa pri bežnom prechladnutí osvedčuje príjem zinku v kombinácii s vitamínom C, prípadne extrakt z Echinacei. Ak sa k tomu pridruží herpes simplex (opar na pere) vhodné sú tabletky B complex forte. Odporúčam tiež užívanie probiotík v čase liečby antibiotikami.

Hajnalka Komjáthy

vedúca farmaceutka/klinická farmaceutka Nemocnice Komárno, člena skupiny AGEL

1. Ktoré výživové doplnky môžu mať skutočne priaznivý účinok na ľudské zdravie?

Súvisiaci článok Lieky na tlak majú nebezpečné kombinácie. Ktorým sa vyhnúť? Čítajte 

Rada by som zvýraznila rozdiel medzi výživovými doplnkami a liekmi, aj keď na prvý pohľad možno vyzerajú podobne.

Kým výživové doplnky sú potraviny na doplnenie prirodzenej stravy, lieky obsahujú liečivá, ktoré sú indikované na prevenciu, diagnostiku, liečbu alebo na ovplyvnenie fyziologických funkcii, v deklarovanej kvalite a kvantite. Výživové doplnky sú vlastne koncentrovanými zdrojmi živín, ako sú vitamíny a minerálne látky, alebo iných látok s výživovým alebo fyziologickým účinkom, jednotlivo alebo v kombinácii.

Osobne by som odporučila výživové doplnky od výrobcov, ktoré majú dlhoročnú tradíciu na slovenskom trhu alebo pozitívne ohlasy od pacientov.

2. Ktoré doplnky ľudia pravdepodobne kupujú zbytočne?

Výživové doplnky odporúčam nakupovať výhradne v lekárni, nakoľko tam pracujú zdravotní pracovníci, farmaceuti a farmaceutické laborantky, ktorí so svojimi odbornými znalosťami vždy poradia pri nákupe, aby bol daný výživový doplnok vhodným pre daného jedinca alebo aj užitočným darčekom.

3. Existuje výživový doplnok či prírodný výťažok, ktorému dôverujete a odporučili by ste ho?

Pri výbere výživových doplnkov treba brať ohľad na to, pre koho ich kupujeme. Či ide o staršieho pacienta alebo pre niekoho v aktívnom veku, či sú určené pre ženu, alebo pre muža.

Na druhej strane napríklad s vitamínom C alebo s koenzýmom Q10 určite nič nepokazíme. Ďalej by som spomenula ako vhodný darček pod stromček kvalitný ramenný tlakomer alebo glukomer.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kuba má obrovský potenciál na výnimočné výnosy
 2. Chcete nové auto?
 3. Kaufland môže vašim školákom venovať čerstvé ovocie a zeleninu
 4. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 5. Podpora malého výrobcu ako Vlčie sirupy pomáha aj regiónu
 6. Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma
 7. Dostaňte svoj regionálny produkt na pulty obchodného reťazca
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty
 9. Pracujem, zarábam a čo ďalej?
 10. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 1. Nezávislý test autokamery Mio MiVue C570 řidičem CzechDriverem
 2. Chcete nové auto?
 3. Nalejte si pravú vodovodnú!
 4. 30 rokov po...
 5. Kuba má obrovský potenciál na výnimočné výnosy
 6. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 7. Kaufland môže vašim školákom venovať čerstvé ovocie a zeleninu
 8. Podpora malého výrobcu ako Vlčie sirupy pomáha aj regiónu
 9. Dopravca, ktorý dáva priestor prírode
 10. YZOP: Nové kníhkupectvo pre náročných
 1. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 21 230
 2. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 15 795
 3. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 14 489
 4. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov 12 869
 5. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku 12 262
 6. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 11 444
 7. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 11 042
 8. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 10 370
 9. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky 10 141
 10. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 10 007
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vitamíny a minerály

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Domáce a tradičné lieky, Užívanie liekov
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Atmosféra počas mimoriadneho zasadnutia Akademického senátu STU k odvolávaniu dekana Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity.
Vláda predstavila sociálny balík.
Vzorky odobraté na testovanie prítomnosti koronavírusu.
Cynická obluda

Správy od komunistov

Z bizarného sveta komunistov medzi ľudí včera prenikli dve správy. Na obe sa veľmi dlho čakalo.