SME
Streda, 5. august, 2020 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

ORL lekárka: Aj obyčajnej nádche treba venovať pozornosť

Ako liečiť zápal uší u detí.

Irina Šebová je prednostka Detskej ORL kliniky LF UK a NÚDCH v Bratislave. Zameriava sa najmä na diagnostiku a liečbu porúch sluchu malých detí.Irina Šebová je prednostka Detskej ORL kliniky LF UK a NÚDCH v Bratislave. Zameriava sa najmä na diagnostiku a liečbu porúch sluchu malých detí. (Zdroj: SME - Marko Erd)

Do nosa či uška si deti často vkladajú korálky a drobné hračky, veľmi nebezpečné sú malé diskové batérie, hovorí prednostka detskej ORL kliniky Národného ústavu detských chorôb v Bratislave IRINA ŠEBOVÁ.

Viróza môže často skončiť u detí boľavými ušami. Ako by mal správne postupovať rodič, ak dieťa bolí uško?

Väčšinou boľavým uškám predchádza nádcha a tej treba venovať pozornosť. Na samoliečiteľstvo je priestor zhruba tri dni.

Treba používať prípravky, ktoré vedú k tomu, aby opuch sliznice v nosovej dutine, ktorý je v dôsledku zápalu - či už vírusového alebo potom bakteriálneho – bol čo najmenší.

Skryť Vypnúť reklamu

Neplatí teda, že nádcha prejde za sedem dní liečená aj neliečená?

Prejde, ale neliečená nádcha je spojená s rizikom komplikácií, čo je typické najmä v detskom veku. Infekcia prechádza cez dýchacie orgány do sluchovej trubice a odtiaľ do stredného ucha. Keď sa sluchová trubica uzavrie, je opuchnutá, tak sa vstrebe vzduch v stredouší – vzniká podtlak - a už to môže začať dieťa bolieť.

Postupne, keďže zo stredoušia nemôže zo sliznice odtekať tekutina, ktorá sa tam hromadí, sa môžu baktérie v tekutine rozmnožiť a spôsobiť zápal. A ten už bolí veľmi. Zápal stredného ucha pritom môže prebehnúť ako niečo banálne, ale aj ako niečo veľmi vážne.

Súvisiaci článok Pediatrička: Imunita sa dá vybudovať len očkovaním alebo prekonaním choroby Čítajte 

Kedy treba ísť s dieťaťom k lekárovi?

Keď ucho bolí, treba sa pozrieť, aký výtok je z nosa, ako dlho trvá. Ak je výtok z nosa ešte priesvitný, vodnatý a trvá to len pár hodín, treba podávať nosové kvapky na zníženie opuchu sliznice plus prestriedať podanie sirupov nurofen s paralenom každé 4 hodiny podľa hmotnosti dieťaťa. Nielen na zníženie bolesti, ale pôsobia aj protizápalovo.

Skryť Vypnúť reklamu

Kvapky do nosa by dieťa malo užívať len krátko, maximálne päť dní. Keď je soplík hnisavý, je po troch dňoch pomaly čas vybrať sa k pediatrovi alebo ORL lekárovi, podľa toho, aké symptómy prevažujú. V zásade sa aj pediater vie pozrieť do ucha, len môže naraziť napríklad na prekážku v podobe ušného mazu, pre ktorý nevidí dobre blanku bubienka a dieťa môže skončiť predsa len u ORL lekára. S pomocou vyšetrenia CRP pediater vidí, či sa dieťa dostalo z virózy, na ktorú nemá zmysel dávať antibiotiká, ďalej. Ak je blanka bubienka výrazne začervenaná, CRP vyššie ako 8, deti majú teploty, dostanú antibiotiká.

Aké pravidlá treba po prekonaní zápalu dodržiavať?

Dieťa ide na kontrolu zhruba po dvoch až troch dňoch od predpísania antibiotík. Pediater alebo ORL lekár rodiča usmerní podľa toho, ako zápal prebieha. V januári je samozrejmosťou čiapka a šál, rovnako ako primerané oblečenie, aby dieťa nebolo spotené.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi bežné pravidlá by malo patriť aj očkovanie. Očkovanie nie je záruka, že vôbec neochorieme. Je záruka toho, že sa zlepší nešpecifická imunita a dieťa bude reagovať oveľa miernejšie na infekciu, ako keby zaočkované vôbec nebolo.

Občas tu vidíme neočkované deti, ktoré veľmi vážne ochorejú. Napríklad sme mali neočkované dievčatko, ktoré dostalo v štyroch rokoch zápal mozgových blán a následne ohluchlo na obe uši. Keby bolo očkované, tak neohluchne. Pri neočkovaných deťoch môžu nastať vážne komplikácie, ktorým sa dalo predísť.

Rodičia malých detí často riešia zväčšené mandle. Aké sú v súčasnosti trendy pri posudzovaní nutnosti operácie?

V detskom veku najčastejšie operujeme zväčšenú nosohltanovú mandľu alebo podnebné mandle. Nosohltanová mandľa predstavuje mechanickú prekážku, ktorá robí problém pri dýchaní cez nosovú dutinu.

Pokiaľ dieťa dýcha cez ústa, nie je to fyziologické. Môže chrápať ako dospelý človek, môže sa mierne predlžovať stredová časť tváre, vzniká gotické podnebie, deformuje sa oblúk horného zuboradia, zle sa vyvíja skelet hrudníka. Keď dieťa dýcha cez ústa, má menej kyslíka. Je unavené, má pootvorené ústa, môže mať až výpadky dychu.

Vo zväčšenom tkanive mandle sa môžu usídliť baktérie, pre ktoré môže pretrvávať chronická nádcha alebo dieťaťu neustále stekajú hlieny s obsahom baktérií do dolných dýchacích orgánov a môžu byť rizikom vzniku akútnych alebo chronických zápalov. Od určitej veľkosti je preto riešením ich odstránenie.

Veľkosť mandle sa vyšetrí flexibilným endoskopom, premeria sa tlak dieťaťa v strednom uchu, posúdi sa, či sú sluchové trubice priechodné, či dieťa nemá poruchu sluchu. Ak je v strednom uchu nahromadená tekutina, tak sa robí rez na blanke bubienka a odsajeme ju, prípadne sa niekedy dávajú do blanky bubienka ventilačné trubičky.

Ideálne by bolo, keby dieťa po výkone zostalo ešte jednu noc v nemocnici. Štatisticky krváca veľmi málo pacientov, ak sa však tak stane, môže to byť aj vážne.

Ako v súčasnosti prebieha operácia?

Dieťa je v narkóze, spí a lekár vidí na obrazovke cez endoskop operačné pole. Operuje šetrne pod kontrolou zraku. Na záver exaktne zastaví krvácanie. Táto operácia nebolí. Ale treba povedať, že narkóza má svoje riziká.

Ideálne by bolo, keby dieťa po výkone zostalo ešte jednu noc v nemocnici. Štatisticky krváca veľmi málo pacientov, ak sa však tak stane, môže to byť aj vážne. Osobne nie som nadšená z trendu ambulantnej chirurgie pri výkonoch s rizikom krvácania a po celkovej anestézii.

Sú nejaké negatíva odstránenia nosohltanovej mandle? Môže mať dieťa napríklad častejšie zápaly priedušiek či pľúc, keď mandľa nie je?

To sú povery, pričom niektoré legendy majú veľmi tuhý korienok. Tkaniva, ktoré zabezpečuje produkciu T a B lymfocytov, je dostatok aj po odstránení nosohltanovej mandle, napríklad na koreni jazyka je veľká mandľa, na zadnej stene orofaryngu je množstvo ostrovčekov atď.

Toto nie je príčinou častejších zápalov. Skôr sa treba pozrieť na vysoký počet alergikov medzi deťmi, čo zvyšuje riziko akútnych alebo chronických zápalov dýchacích orgánov.

Na čistenie uší vatovými tyčinkami sú rôzne názory, treba deťom uši čistiť či nie?

S vatovými paličkami ako ORL lekárka nemám problém, pokiaľ sa užívajú správnym spôsobom a človek nejde príliš hlboko do zvukovodu. Sú ľudia, ktorí majú také zakrivenie zvukovodu, že samočistiaca schopnosť uší nefunguje a čistenie potrebujú. Pri čistení uší deťom však treba dávať pozor a nenechávať dieťa s paličkou v uchu. Môže sa napríklad hodiť nečakane na bok a prederaviť si blanku bubienka.

Súvisiaci článok Prváka môže bolieť hlávka od chrbtice, vysvetľuje ortopedička Čítajte 

Na detskej ORL pohotovosti sa tiež stretávate s cudzími predmetmi v ušiach či v nose, na čo by mali rodičia dávať pozor?

Do nosa a zvukovodov si deti často vkladajú korálky a drobné hračky. Mimoriadne nebezpečné sú malé diskové batérie. Baterka totiž vo vlhkom prostredí začne leptať okolité tkanivá.

Niekedy sa pýtam, prečo si dieťa napríklad do oboch uší vložilo malú diskovú batériu? V tomto prípade som dostala odpoveď, že to videlo v rozprávke o Tomovi a Jerrym a baterka po vložení do zvukovodu a naklonení hlavy mala vypadnúť z hlavy cez druhé ucho. Keď sa to nestalo, tak to dieťa skúsilo s druhým uchom. Výsledkom boli dve cudzie telesá v ušiach, ktoré začali bolestivo leptať kožu.

Novorodencom sa robí už v pôrodnici skríning ušiek, či počujú. Ako sa ďalej rieši prípadná porucha sluchu?

Sluch sa musí po narodení dovyvinúť, zhruba po pol roku vieme, ako to dopadne. Skríning sluchu novorodencov je o vyhľadávaní poruchy vnútorného ucha. Tieto tvoria asi 80 percent vrodených vývinových porúch sluchu.

Ak dieťa na obe ušká nepočuje primerane, tak v pol roku dostane načúvacie prístroje. Keď po dovŕšení jedného roku potvrdíme, že je prakticky hluché, môže ísť na tzv. kochleárnu implantáciu. Funkcia vnútorného ucha sa nahradí elektródou, ktorá mechanickú energiu premení na elektroakustický impulz, ktorý ide do mozgu.

Neznamená to, že dieťa s implantátom počuje ako zdravé dieťa. Je to iný spôsob vzniku signálu, s ktorým sa dieťa musí naučiť pracovať. Treba však pripomenúť, že ak dieťa nemá externé podnety, keď nepočuje, nevyvinie sa mu reč. Aby dieťa rozprávalo, je potrebné, aby sa zhruba do troch rokov vytvorili sluchové dráhy.

Aká je šanca slabo počujúceho alebo hluchého dieťaťa zaradiť sa do spoločnosti?

Na Slovensku sú dostupné všetky potrebné pomôcky a chirurgické výkony, ktoré deti s poruchami sluchu potrebujú na to, aby sme im rehabilitovali sluch a naučili sa rozprávať. Výnimočne nie je rehabilitácia sluchu možná.

Dobre rehabilitované dieťa – či už s načúvacími prístrojmi, alebo po kochleárnej implantácii - sa môže plne zaradiť do normálneho života, študovať na strednej a vysokej škole. Deti s implantátmi alebo s dobre nastavenými načúvacími zariadeniami nemajú žiadny problém so socializáciou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 3. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 2. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 3. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 4. Pochod smrti
 5. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 6. A na týchto miestach ste už boli?
 7. Konečne nažive
 8. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 9. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 10. Reforma
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 22 321
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 17 492
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 12 962
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 448
 5. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 341
 6. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 248
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 061
 8. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 709
 9. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 616
 10. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 9 504
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vírusy a vírusové ochorenia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Za drogovým kamiónom bola fiktívna firma z Bratislavy

Úspech colníkov sa zmenil na blamáž.

Kontajnery rozpílili hasiči.
Dobré ráno

Dobré ráno: Vzkriesi stranu Za ľudí nový líder?

V sobotu si strana Za ľudí volí predsedu.

Podcast Dobré Ráno.

Výbuch v Bejrúte zranil tisíce ľudí, hlásia najmenej 78 obetí

Explóziu zrejme spôsobili obrovské množstvá dusičnanu amónneho.

Následky masívnej explózie v Bejrúte.
Premiéra filmu Známi neznámi v hlavných úlohách s Tomášom Maštalírom, Táňou Pauhofovou, Petrou Polnišovou, Sväťom Malachovským, Klárou Issovou, Martinom Hofmannom a Annou Kadeřávkovou je plánovaná 26. novembra 2020.