Postačí iba chvíľka nepozornosti či nepríjemná zhoda náhod.
Na zlomok sekundy sa dotknete rozpálenej žehličky, na pokožku vám vyprskne vriaci olej, alebo sa obaríte vriacou vodou. Telom okamžite vystrelí bolesť a na zasiahnutej pokožke vznikne popálenina.
Bez ohľadu na to, ako veľmi sa popálite, vaša rana spravidla nebude krvácať. Môže za to štruktúra ľudskej kože v kombinácii s rozsahom škôd, ktoré spôsobujú popáleniny.
Tri stupne popálenín, tri vrstvy kože
Rozsah popálenín sa udáva v rozmedzí 1. až 4. stupňa.
Zatiaľ čo prvé tri stupne v rozdelení popálenín odkazujú na tri základné vrstvy kože, štvrtý značí úplné zuhoľnatenie kože, ktoré siaha až po svaly, šľachy, prípadne kosti.
Táto klasifikácia zohľadňuje iba hĺbku popáleniny, veľkosť zasiahnutej plochy sa pri opise zranení obyčajne dopĺňa v percentách celkovej plochy ľudského tela.

Popáleniny 1. stupňa
Popáleniny prvého stupňa zasahujú iba vonkajšiu vrstvu kože, pokožku. Označuje sa tiež ako epiderma a tvorí tenký, no pevný ochranný obal nižšie uložených tkanív.
Skladá sa z niekoľkých bunkových vrstiev, pričom najvnútornejšiu tvoria bunky, ktoré sa rýchlo delia a tvoria nové pre vonkajšiu vrstvu epidermy. Kým sa dostanú na povrch, tak sa sploštia, odumrú a postupne sa zlupujú z povrchu.
Popáleniny 1. stupňa nekrvácajú, pretože epiderma nemá vlastné zásobovanie krvou. Cievy zodpovedné za zásobovanie sú uložené až hlbšie pod pokožkou, v zamši.
Popáleniny 2. stupňa
Popáleniny druhého stupňa zasahujú dve vrstvy kože, pokožku aj zamšu.

Keď sa porežete napríklad na ostrej hrane papiera, môže z ranky naprieč pokožkou a zamšou vytiecť malé množstvo krvi.
V prípade popálenín sa však krv nezvykne objaviť aj napriek tomu, že aj toto poranenie siaha do časti kože, ktorou prechádzajú cievy. Teplo totiž usmrtí krvinky a zastaví prietok krvi v mieste zranenia.
Aj bez krvácania toto zranenie patrí medzi tie najbolestivejšie.
Okrem bohatého krvného zásobovania je totiž pre zamšu typické aj množstvo zmyslových nervových zakončení, ktoré sa poškodia vplyvom tepla.
Popáleniny 3. stupňa
Popáleniny tretieho stupňa postihujú okrem pokožky a zamše aj podkožné tkanivo. Do veľkej miery sa skladá najmä z tukových buniek, no prechádzajú ním aj cievy a nervy.
Poranenie siaha hlboko a mal by ho ošetriť odborník.
Kým popáleniny prvého a druhého stupňa bunky kože poškodzujú, popálenina tretieho stupňa ich zabíja. Rana nekrváca preto, že teplo zdevastuje zasiahnuté cievy a zabráni prúdeniu krvi.
Aj keď tretí (a samozrejeme aj štvrtý stupeň) popálenín spôsobuje na tele najväčšie škody, samotná rana nebolí. Nervy v zasiahnutej oblasti totiž odumreli.
Časté chyby pri ošetrovaní popálenín
- Ošetrovanie čerstvej popáleniny čímkoľvek iným, než čistou vodou. Nikdy na ranu nenanášajte potraviny ani textílie.
- Chladenie popáleniny má prebiehať okamžite po nehode, neodďaľujte ho.
- Krémy na popáleniny majú uľahčiť hojenie. Nepoužívajú sa ako prvá pomoc, ale na zlepšenie hojenia kože a zmenšenie budúcich jaziev.
- Pľuzgiere a si neprepichujte a nestrhávajte. Zvyšujete tým riziko infekcie a zhoršujete vzhľad jaziev. Pľuzgier by mal odstraňovať iba profesionál v prípade, že je odumretý, alebo infikovaný.
- Bežné malé popáleniny, ktoré sú menšie ako plocha dlane a nie sú v okolí tváre a krku, si väčšinou nevyžadujú ošetrenie v nemocnici.
Zdroj: 5P - Prvá pomoc pre pokročilých poskytovateľov