V texte sa dozviete odpovede na tieto otázky:
PEKING, BRATISLAVA. Nakaziť sa zrejme dá aj zo splaškov, ochorenie sa prejavilo dokonca aj po mesiaci v izolácii a mužom robí infekcia väčšie ťažkosti než ženám.
Aj dva mesiace po prepuknutí nákazy Covid-19 sa neustále dozvedáme nové poznatky o spôsobe šírenia vírusu, ako aj závažnosti ochorenia, ktoré patogén spôsobuje.
Najdôležitejšie zistenia z uplynulého týždňa vám prinášame vo forme piatich kľúčových otázok a odpovedí.
Ako sa môžete nakaziť vírusom?
Týždne sa za jediné možnosti prenosu považovali kvapôčky, ktoré uniknú z tela chorého pri kašľaní či dýchaní, respektíve blízky kontakt s chorými a infikovanými povrchmi.

No počet pacientov s Covid-19 je vyšší, ako odborníci očakávali pri šírení nákazy výhradne touto cestou.
Úvodné testy potvrdili, že vírus sa môže vyskytovať aj v moči a stolici nakazených ľudí.
Následne sa potvrdilo, že vírus dokáže prežiť aj mimo tela a infikovať ruky, potravu či vodu.
Počas epidémií ochorení SARS a MERS mala takmer štvrtina pacientov hnačku.
V prípade SARS-CoV-2 sú príznaky ako bolesť brucha a hnačka považované za zriedkavé.
Keďže v prvých týždňoch po prepuknutí epidémie lekári nevyhľadávali tráviace, ale iba dýchacie ťažkosti, zdravotníci mohli túto líniu prenosu nechtiac podceniť. Nie je teda jasné, či tráviace problémy alebo splašky zohrávajú významnú úlohu aj pri šírení nového koronavírusu.
Hoci testy objavili vírus aj v krvi chorých, predbežne sa zdá, že nákaza sa u tehotných žien neprenáša z matky na dieťa.
Aká dlhá je inkubačná lehota vírusu?
Vírus je silne nákazlivý a u nemalej časti nakazených je infekcia spočiatku bezpríznaková. Nevedomky tak môžu patogén prenášať na ostatných.