BRATISLAVA. Výskum nového ochorenia Covid-19 prebieha tempom, ktoré vo vedeckom svete nemá obdoby. Štúdie, ktoré by inokedy prechádzali niekoľkomesačnou kontrolou, sa zverejňujú takmer okamžite.
V priebehu pár týždňov vznikla robustná digitálna knižnica, ktorou výskumníci postupne skladajú čoraz podrobnejší obraz nebezpečného vírusu.

Ani rastúca databáza ale nestačí.
Vzhľadom na tempo, akým pribúdajú chorí, odborníci musia reagovať rýchlo. Viaceré predpoklady o fungovaní nového vírusu si nateraz odvodili od správania "sesterského" patogénu spôsobujúceho SARS.
S novým vírusovým kmeňom sú si totiž geneticky veľmi podobné.
Istú predstavu o tom, ako sa nový koronavírus správa v ľudskom tele, tak možno získať kombináciou predbežných zistení a skúseností, ktoré má ľudstvo s ochoreniami SARS a MERS.
Čo môže v tele spôsobovať nový vírus, ktorým sa dosiaľ nakazilo viac než 80-tisíc ľudí po celom svete?
Tri základné fázy útoku
Koronavírusy, ktoré sa na ľudí preniesli zo zvierat, dokážu na rozdiel od pôvodcov prechladnutia zasiahnuť viaceré vnútorné orgány. Ak má ochorenie závažný priebeh, vyvolá agresívnu a potenciálne nebezpečnú reakciu imunitného systému.
Keďže ide o ochorenie dýchacích ciest, pre väčšinu pacientov sa nákaza Covid-19 začína a končí v pľúcach. Infekcia pravdepodobne postupuje rovnako, ako v prípade iných koronavírusov, ktoré napádajú dýchacie cesty.