Čo sa s nami deje na operačnom stole? Anestéziológ nám zavedie do žily kanylu s infúziou, napojí nás na monitory, na ktorých sleduje EKG, tlak krvi, dýchanie, nasýtenie krvi kyslíkom a hodnoty koncentrácie anestetických plynov. Pichne nám injekciu a káže nám počítať. Väčšinou to stihneme tak do 30 a zaspávame... Zatiaľ za nás cez kanylu dýcha prístroj, na ktorý nás napojili a vdychujeme zmes plynov aj s anestetikami. Ešte pred 150 rokmi lekári operovali bez umŕtvenia, dnes sa na Slovensku vykoná v celkovej anestézii okolo 300-tisíc operácií ročne. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
Anestézia je jedným z najväčších objavov medicíny. Kým neexistovala, musel lekár doslova bojovať s pacientom, okolo stola stáli viacerí silní muži, ktorí ho držali, občas omámili alkoholom alebo ho jednoducho ovalili tupým predmetom. Dnes si možno vybrať z niekoľkých typov narkózy, dokonca aj rôznu arómu anestetík. Samozrejme, nie na každom pracovisku.
Čo s nami robia, keď spíme
Anestéziológ je lekár, ktorého meno pacient často vôbec nepozná. Pritom je to práve on, kto zabezpečuje bezbolestný a bezpečný priebeh celého operačného výkonu. Stojí za hlavou pacienta a po celý čas sleduje prístroje, na ktorých je množstvo farebných kriviek a gombíkov. "Sú veľmi dôležité. V minulosti sme také nemali, pred niekoľkými desaťtročiami sme sa orientovali len podľa vzhľadu pacienta, farby kože, držali sme mu ruku na pulze, teraz pomocou monitorov vlastne vidíme do vnútra pacienta. Počas operácie preberáme zodpovednosť za život pacienta, riadime všetky jeho životné pochody tak, aby operácia prebehla bez najmenších komplikácií. Sledujeme množstvo kyslíka v krvi, koncentrácie liekov a látok, ktoré podávame proti bolesti, jeho EKG, krvný tlak. Ak sa čosi s pacientom deje, môžeme to v priebehu pár sekúnd identifikovať," hovorí MUDr. Milan Onderčanin, prezident Slovenskej spoločnosti anestéziológie a intenzívnej medicíny.
Strach z operácie či uspania?
Pacienti dnes majú najčastejšie strach z toho, či sa vôbec prebudia a či počas operácie naozaj nepocítia bolesť. "Naozaj sa toho nemusia obávať, moderná anestézia má metódy a prostriedky na to, aby bola bezpečná. Úlohou anestéziológa nie je ani tak zvládnuť umenie uspať, ako skôr ako pacienta bezpečne zobudiť po operácii," hovorí anestéziológ. Pred operáciou však pre istotu každý pacient dostane tabletku na spanie a ráno upokojujúci liek aby sa uvolnil.
Po lokálnej narkóze sa pacienti zväčša zotavujú ľahko, po celkovej narkóze sú citlivejší. Záleží od typu narkózy a zákroku. Väčšina z nich sa preberie ešte na operačke, no zvyčajne si to nepamätajú. Najväčšie problémy pri prebúdzaní majú fajčiari, pretože po operácii výrazne kašlú, preto sa odporúča, aby aspoň šesť týždňov pred operáciou nefajčili. Alkoholici potrebujú zase vyššiu dávku anestetík, u narkomanov zase môže dôjsť k neočakávanému účinku po podaní anestetík, lebo majú zmenený metabolizmus a sú citlivejší na bolesť.
Čo je celková anestézia
Celková anestézia, narkóza, je stav riadeného bezvedomia, podobný pokojnému spánku. Používa sa pri veľkých operačných výkonoch na hlave, krku, hrudníku, bruchu a končatinách, alebo ak nemožno vykonať lokálnu anestéziu. Spočíva v podaní úvodného anestetika do žily, podaní látky proti bolesti do žily, podaní látky na uvoľnenie svalov a zavedenie kanyly do priedušnice.
Riziká celkovej anestézie
- zaťaženie srdca a krvného obehu, slabosť a bolesti svalov po operácii, nutkanie na vracanie a vracanie po operácii, alergická reakcia na látky podávané počas anestézie.
Čo je to lokálna anestézia
Je to znecitlivenie tej časti tela, na ktorej bude vykonaný operačný výkon. Pre operačné výkony v dolnej polovici tela sa vykoná znecitlivenie v driekovej oblasti pomocou vpichu cez priestor medzi stavcami, teda nie do miechy, ako si niektorí pacienti mylne myslia. Pacient je počas operácie paralyzovaný.
Výhody miestnej anestézie
- menšie zaťaženie srdca a krvného obehu, lepšia kondícia po operácii, možnosť prijímať tekutiny a potravu krátko po operácii, pomalší nástup bolesti po operácii.
Ambulantná anestézia
Umožňuje, aby pacienta niekoľko hodín po operácii prepustili do domácej starostlivosti. Na výkon musí prísť v sprievode dospelej osoby.
Čo vás čaká po narkóze
Do 36 hodín po narkóze nesmie pacient šoférovať, pracovať vo výškach, obsluhovať stroje a nemal by podstupovať žiadne právne úkony.
Niekoľko dní môže pacienta obťažovať škrabanie v krku, bolesť hlavy, svalov a operačnej rany. Pri náhlej zmene polohy môže nastať pocit závratu. Niekoľko dní môže mať zníženú emočnú stabilitu. Do 24 hodín po výkone býva častejšie bolenie hlavy a pocit na vracanie.