Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
BRATISLAVA. Neistota a čakanie na odber môžu byť skľučujúce. Štátne testovanie nového koronavírusu naráža na obmedzené kapacity a mnohí hľadajú spôsob, ako by sa mohli na Covid-19 otestovať súkromne.
Zákazníci preto nadšene uvítali informáciu, že e-shop Alza plánuje zaradiť do ponuky ambulantný test na nový koronavírus.
Informácie o výrobcovi aj jeho komunikácia však nabádajú na opatrnosť.
Na Západe ich nevidieť
Čínska spoločnosť Superbio Biomedical vznikla podľa informácií na jej webovej stránke ešte v roku 2011 a sústredila sa najmä na budovanie DNA databáz.

Z technickej stránky vraj má v Číne patriť medzi najvyspelejšie firmy tohto druhu.
Na webových stránkach v angličtine napriek tomu za celý ten čas figuruje názov tejto firmy iba v štyroch tlačových správach, ktoré sa venujú ziskom čínskych nezávislých klinických laboratórií.
Na západných sociálnych sieťach je firma takmer neprítomná. Na facebooku má okolo štyridsať sledovateľov, na profesionálnej platforme LinkedIn je ich iba niečo vyše sto.
Testy distribuujú primárne cez čínsky e-shop Alibaba, objavujú sa však aj na Amazone.
"Alibaba je kanál, cez ktorý sa o nás môžu ľudia dozvedieť. Funguje to," napísala Lisa Chengová, ktorá v mene firmy zareagovala na otázky SME. Odpoveď neprišla z firemného mailu, ale z voľne dostupného e-mailového klienta Foxmail.
Keď sme sa pýtali, prečo si biotechnologická firma nevybrala dôveryhodnejší distribučný kanál, Chengová reagovala, že aj "cez Alibabu môžu robiť dôveryhodné obchody".

Certifikát ani výnimku zatiaľ nemajú
Štátny ústav pre kontrolu liečiv vo svojej databáze neeviduje test medzi in vitro diagnostickými (IVD) zdravotníckymi pomôckami. Nenachádza sa ani v európskej databanke zdravotníckych pomôcok EUDAMED.
Certifikát, ktorý spoločnosť zavesila na svoj profil na obchodne orientovanej sociálnej sieti LinkedIn, podľa hovorkyne ŠÚKL neznamená, že test je vyhovujúci a dôveryhodný.
"Na základe informácií z tohto odkazu môžeme povedať, že test nespĺňa základné požiadavky platných právnych predpisov na Slovensku," reagovala Jurkemíková.
Dokument na sebe síce má vlajku Európskej únie, no nedokazuje, že výrobok spĺňa požiadavky EÚ pre tento typ diagnostických pomôcok.
“Ide o seriózny produkt, ktorý zatiaľ nemá potrebnú certifikáciu na predaj v Európskej únii a jej získanie sa naťahuje.
„
ŠÚKL však zatiaľ diagnostický test čínskej spoločnosti neoznačil za jednoznačný podvod.
"Keďže test sa zatiaľ nepredáva, je možné, že výrobca či splnomocnený zástupca ešte zariaďuje potrebné náležitosti," argumentuje hovorkyňa ústavu.
Podľa Changovej má vstup na európsky trh a príslušné certifikáty vybaviť firma ABMED SERVICE INC, ktorá sídli v americkom Colorade. Tá podľa všetkého certifikuje aj iné východoázijské zdravotnícke výrobky, ktoré smerujú aj na americký trh.
Obchodný riaditeľ Alzy Petr Bena reagoval na otázky SME o dôveryhodnosti domáceho testu s tým, že "ide o seriózny produkt, ktorý zatiaľ nemá potrebnú certifikáciu na predaj v Európskej únii a jej získanie sa naťahuje".
Keď test získa IVD certifikát alebo výnimku na distribúciu a predaj, šéf Alzy očakáva, že testy naskladnia v priebehu asi dvoch týždňov.
Čínsky výrobca deklaruje, že denne vedia vyrobiť desaťtisíc testov a dodávky pod desaťtisíc kusov vedia exportovať bezodkladne. Test vraj má odhaliť prítomnosť protilátok a tým potvrdiť nákazu od "nultého do siedmeho dňa" po infikovaní.
Podvodné výrobky budú pribúdať
Pandémiu nového ochorenia zneužíva množstvo šarlatánov, špekulantov a podvodníkov.
Na internete bez problémov narazíte na respirátory, ktoré sa predávajú aj za stonásobok obvyklej ceny. Proti vírusovej nákaze majú zaberať prírodné extrakty a potravinové doplnky, ktoré nepodporujú žiadne seriózne vedecké dôkazy.

Vzhľadom na masívny medzinárodný dopyt po súkromnom testovaní na Covid-19 sa dá očakávať, že na trh pribudnú nielen dôveryhodné, ale aj podvodné domáce testovacie súpravy.
"Očakávame, že najmä na internete sa budú objavovať rôzne takéto domáce testy, preto pacientom odporúčame, aby si pred ich kúpou overili základné parametre," radí hovorkyňa úradu na kontrolu liečiv.
Na vonkajšom obale sa má nachádzať informácia o výrobcovi (respektíve o splnomocnenom zástupcovi), označenie CE a názov výrobku v slovenskom jazyku. Zdravotnícka pomôcka má zároveň obsahovať návod na použitie v slovenskom jazyku.
Aj keď bude domáci test spĺňať všetky menované náležitosti, ľudia by mu stále nemali bezmedzne dôverovať.
"Chceme verejnosť upozorniť, že výsledky takýchto skríningových domácich testov musia byť potvrdené testom s priamou detekciou vírusu, a preto by sa mali používať s rozvahou," zdôrazňuje Jurkemíková.
Domáce testovanie je vždy len prvou líniou diagnostiky a výsledky všetkých testov (tehotenských, na lepkovú neznášanlivosť, vírusovú nákazu) musí vždy potvrdiť riadne laboratórne diagnostické vyšetrenie.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu