Podanie ruky, letmý bozk či objatie v sebe ukrývajú mnoho významov. Signalizujú priateľské puto, pečatia uzavretý obchod, dokonca môžu byť prejavom náboženského presvedčenia.

Vzájomné dotyky s inými ľuďmi však majú aj odvrátenú stranu. Môžu šíriť infekčné ochorenia a napomáhajú vzniku epidémií.
Pandémia ochorenia Covid-19 núti ľudí na celom svete zmeniť hlboko vžité rituály. Obmedzenie dotykov a zväčšovanie rozostupov sú totiž kľúčovými opatreniami v boji s novou nákazou.
Francúzske úrady ľuďom odporučili, aby sa s blízkymi prestali zvítavať tradičnými bozkami na líce.
Vrcholoví politici sa zriekajú kľúčového gesta diplomacie a podanie rúk postupne strieda úctivé prikývnutie či zamávanie z primeranej vzdialenosti. Biznismeni pečatia obchodné rokovania tým, že si "ťapnú" lakťami.
Mnohí sa celkom oprávnene pýtajú, či môžu preventívne opatrenia trvale zmeniť kultúru a etiketu, ktorá sa formovala celé tisícročia.
Istú predstavu o tom, ako bude vyzerať budúcnosť, môžeme nájsť v našej minulosti.
Záruka bezpečia a mieru
Zdalo by sa, akoby potrasenie rúk sprevádzalo ľudstvo už od nepamäti. Nachádzame ho na artefaktoch, ktoré sú staré tisícky rokov.
Je zobrazené na vápencovom podstavci trónu novoasýrskeho panovníka Salmanasara III. z 9. storočia pred naším letopočtom. Vladár na rytine podaním ruky potvrdzuje dohodu o spolupráci s babylonským kráľom.