Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Ochorenie Covid-19 by mohol prezradiť príznak, ktorý sa dosiaľ v súvislosti s infekciou vôbec nespomínal.

Časť nakazených prišla dočasne o čuch a niektorí mali tiež problémy rozpoznávať chute.
Na možný nový symptóm už upozornili združenia britských aj amerických otolaryngológov . Podobné skúsenosti majú aj lekári z iných krajín vrátane silne zasiahnutého Talianska, Francúzska či Iránu.
Zoznam načastejších príznakov nového koronavírusu - horúčka, suchý kašeľ a dýchavičnosť - by sa tak mohol čoskoro rozrásť.
Necítili plnú plienku ani šampón
Prvé poznatky o možnom spojení medzi čuchom a nákazou Covid-19 ako prvé priniesli prípadové štúdie a zdravotná dokumentácia európskych a ázijských odborníkov.

Dôkazy pribúdajú postupne, pochádzajú však z dôveryhodných zdrojov.
Ešte koncom februára uverejnili juhokórejskí vedci v renomovanom časopise Nature analýzu dvetisíc potvrdených prípadov nákazy. Zistili, že zhruba 30 percent pacientov pozitívnych na koronavírus v určitom okamihu stratilo čuch.
Nemeckí lekári zisťovali frekvenciu jednotlivých príznakov na stovke svojich pacientov.
Hendrik Streeck, šéf virológov v Univerzitnej nemocnici v Bonne, povedal spravodajskému webu Frankfurter Allgemeine, že až dve tretiny ľudí „uvádzali stratu čuchu a chuti, ktorá trvala niekoľko dní“.
Matka infikovaná koronavírusom nezacítila, že jej dieťa má plnú plienku. Chorí nedokázali rozlíšiť chuť jedál a pri umývaní vlasov sa im zdalo, že ich šampón stratil zvyčajnú arómu.
Je možné, že vírus narúša funkciu sliznice na strope nosnej dutiny. Práve v tejto oblasti sa nachádzajú citlivé čuchové receptory, ktoré človeku sprostredkúvajú okolité vnemy, ako sú vône a zápachy.
Žiadajú viac dôkazov
Americkí odborníci už odporučili pridať stratu čuchu aj na oficiálny zoznam príznakov, ktoré majú lekári sledovať u pacientov. Predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú o niečo zdržanlivejší, chcú spojenie najskôr hlbšie preskúmať.
„Oslovili sme niekoľko krajín a zaoberáme sa prípadmi, ktoré už boli hlásené. Snažíme sa zistiť , či ide o častý príznak,“ povedala Maria Van Kerkhoveová, vedúca oddelenia WHO pre vznikajúce choroby a zoonózy.
“Tento týždeň som ošetrovala deväť pacientov, ktorí stratili čuch, čo je v mojej praxi neslýchané.
„
„Odpoveď zatiaľ nepoznáme,“ oznámila epidemiologička počas pondelkového mediálneho brífingu.
Strata čuchu by podľa doterajších zistení mala byť iba dočasná. Odborníci si však nie sú istí, či ide o rozšírený príznak, ani v ktorej fáze infekcie pacient prestane vnímať pachy.
Okrem toho musia vylúčiť, že nejde o príznak sezónnej chrípky, alergií či prechladnutia, ktoré spôsobujú iné známe druhy koronavírusov. Všetky tieto ochorenia totiž môžu viesť k strate alebo výraznej zmene čuchu (anosmia), prípadne aj k strate chuti (ageusia).
Doplnenie nového príznaku na skríningový zoznam symptómov sa môže zdať ako maličkosť a mnohí nerozumejú tomu, prečo vlastne WHO váha.
Súčasť zložitej mozaiky
Ak by sa strata čuchu a chute zaradila medzi príznaky bez toho, aby sa podrobne preskúmalo a overilo, v ktorom štádiu ochorenia sa objavuje, mohlo by to boj s vírusom v skutočnosti sťažiť. Lekári sa na nový príznak môžu zamerať a v rýchlosti pri diagnóze prehliadať pacientov, ktorým sa čuch nezmenil, hoci môžu byť infikovaní.
Z druhej strany môže byť strata čuchu užitočnou pomôckou, ktorá odhalí nákazu u ľudí, ktorí sú inak bezpríznakoví alebo majú iba mierne prejavy nákazy. Takéto prípady by inak mohli zostať nepovšimnuté.

„Tento týždeň som ošetrovala deväť pacientov, ktorí stratili čuch, čo je v mojej praxi neslýchané,“ povedala pre Washington Post prezidentka britských otolaryngológov Claire Hopkinsová.
Pacienti nemali horúčku a nekašľali, no boli chorí.
„Takmer všetci mali menej než 40 rokov a bolo im povedané, že sa nemusia izolovať,“ vysvetlila dôvody, pre ktoré sa kolegov rozhodla upozorniť na možný nový príznak.
V štátoch, ktoré dosiaľ nenariadili preventívnu izoláciu pre všetkých ľudí mimo kľúčových rezortov, môže byť strata čuchu kľúčovým signálom, že človek môže byť predsa len nákazlivý.
Platilo to napríklad v prípade vysokopostaveného amerického demokrata Daniela Goldmana a jeho manželky či u basketbalistu NBA Rudyho Goberta. O tom, že pre nákazu Covid-19 stratili čuch, informovali cez sociálnu sieť twitter.
DOI: 10.1038/s41598-020-60678-z