V sklade ležala mŕtvola mladého muža. Na tele mal početné rany. Okolnosti nasvedčovali tomu, že bol dobodaný na smrť, no polícia aj tak spravila stery.
Monrovia totiž zápasila s epidémiou smrtiaceho ochorenia a podľa protokolu mali odoberať vzorky každej mŕtvole.

Pri pohľade na výsledky bolo jasné, že úrady majú problém. Test bol pozitívny, mladík mal ebolu.
Ochorenie sa ľahko prenáša pri kontakte s telesnými tekutinami chorého a pri útoku museli nevyhnutne naokolo fŕkať kvapôčky infikovanej krvi. Kto bol na mieste činu, mohol sa od obete nakaziť.
Celý problém nadobudol ešte väčší rozmer po tom, ako polícia vypátrala mužovu totožnosť. Bol členom pouličného gangu, ktorý mal až 35 členov.
Ktokoľvek z nich sa mohol nakaziť a šíriť ebolu vo svojich rodinách, medzi známymi a čo je najhoršie, v tamojších slumoch.
Gangstrov sa už nesnažila vystopovať iba polícia, ale aj epidemiológovia. Museli ich vypátrať skôr, než sa nákaza nekontrolovateľne rozšíri v uliciach ľudnatého veľkomesta.
Expresné skladanie mozaiky
Tento príbeh sa odohral v hlavnom meste Libérie ešte v roku 2015 a patrí medzi najpútavejšie ukážky toho, aká extrémne náročná dokáže byť terénna práca epidemiológov.
Vyhľadávanie kontaktov, ktoré mali nakazení, patrí medzi kľúčové nástroje pri prevencii veľkých epidémií nebezpečných infekčných chorôb.
Odborníci musia v sérii rozhovorov zistiť, kde sa človek s potvrdenou nákazou pohyboval a s kým sa stretával. Rozprávajú sa aj s blízkymi pacienta, ktorí môžu do mozaiky doplniť dôležitú chýbajúcu informáciu.