Koronavírusová kríza priniesla mnohé obavy a obmedzenia. Rúška na tvári sa stali nevyhnutnosťou. Do určitej miery síce chránia, na druhej strane pre ich nosenie máme aj možnosť zistiť, aký je to pocit nevedieť sa poriadne nadýchnuť či zadýchať sa aj pri bežných činnostiach.

Viete, že takéto stavy denne zažívajú pacienti so srdcovým zlyhávaním? Toto ochorenie je najčastejšou príčinou hospitalizácií a aj úmrtí na Slovensku. V priemere naň denne umrie 6 až 7 pacientov.
Pacienti so srdcovým zlyhávaním sú aj skupinou, ktorá obzvlášť v čase pandémie patrí k najohrozenejším. Diagnóza chronické srdcové zlyhávanie totiž znamená nižšiu výkonnosť srdca a toleranciu záťaže, čo môže byť pri nákaze akoukoľvek vírusovou infekciou, nielen Covid-19, veľmi náročné až fatálne.
Mnohí o ňom nevedia
„Na Slovensku žije približne 100-tisíc pacientov s nejakou formou srdcového zlyhávania alebo srdcovej slabosti. Mnohí z nich o svojom ochorení nevedia a jeho príznaky pripisujú prirodzenému starnutiu. Väčšina z týchto pacientov prichádza ku kardiológovi neskoro, teda v čase, keď je ochorenie v rozvinutom štádiu a prejavuje sa už dýchavičnosťou aj pri veľmi malej námahe alebo aj v pokoji a opuchmi nôh,“ vysvetľuje doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc, FESC., prednostka Kardiologickej kliniky LFUK a NUSCH a. s, primárka Oddelenia pre zlyhávanie a transplantáciu srdca NUSCH.
Kto je najohrozenejšou skupinou, pokiaľ ide o srdcové zlyhávanie a aké sú rizikové faktory?
Srdcové zlyhávanie je porucha srdcovej činnosti, ktoré sprevádza súbor typických symptómov. O srdcovom zlyhávaní hovoríme, ak tento dôležitý orgán dobre nefunguje a často sa dokonca aj zväčší.
Prvotné príznaky chronického srdcového zlyhávania
- dýchavica,
- pocit nedostatku vzduchu,
- opuchy dolných končatín.
Keď srdce nepracuje správne, príčinou zvyčajne býva to, že srdcový sval je poškodený – zväčša pre jeho nedostatočné krvné zásobovanie. Srdce následne nie je schopné adekvátne zásobovať telo kyslíkom a živinami.
Typický pacient so srdcovým zlyhávaním je človek po päťdesiatom roku života. Často je po prekonanom infarkte, so zvýšeným krvným tlakom, po vírusovom ochorení srdca či s poškodením srdcových chlopní. Svoj vplyv majú aj vrodené poruchy a genetické predispozície. Napriek tomu však srdcové zlyhávanie súvisí najmä s faktormi, ktoré vieme ovplyvniť – zlá životospráva, nedostatok pohybu, stres, zlozvyky, ako je nadmerný príjem alkoholu, fajčenie a nedostatok spánku.
Srdcové zlyhávanie, žiaľ, nemožno vyliečiť. Aká je jeho liečba a prognóza pri dodržiavaní liečby?
Najprv horšia správa: Približne polovica pacientov je v prípade srdcového zlyhávania ohrozená možnou náhlou smrťou. Druhá polovica pacientov zomiera na pomalé vyhasínanie srdcovej činnosti.