LONDÝN, BRATISLAVA. Vakcína proti novému koronovírusu, ktorú vyvíjajú veci z Oxfordskej univerzity, sa zdá byť bezpečná a pôsobí na ľudský imunitný systém.
Výsledky spojenej 1. a 2. fázy testovania ukázali, že očkovacia látka dokáže v tele spustiť tvorbu protilátok a bielych krviniek, ktoré dokážu bojovať s vírusom.

Informuje o tom štúdia v časopise Lancet.
Závery testovania na viac než tisícke dobrovoľníkov sú sľubné, no zatiaľ nie je isté, či vakcína poskytuje dostatočne silnú ochranu pred nákazou.
Aj keď vakcínu čakajú ešte ďalšie náročné skúšky, Británia si už s predstihom objednala 100 miliónov dávok.
Ako funguje oxfordská vakcína
Oxfordskí vedci vyvíjajú vakcínu ChAdOx1 nCoV-19 v spolupráci s farmaceutickou firmou AstraZeneca.
Vďaka spolupráci celý vývoj napreduje pozoruhodne rýchlo - klinické skúšky, ktoré porovnávajú účinnosť vakcíny s placebom, sa prekrývajú so záverečnou fázou rokovaní o tom, ako sa bude nádejná vakcína vyrábať.
Očkovacia látka kombinuje genetický materiál z povrchu koronavírusu a upravený adenovírus, ktorý spôsobuje infekcie u šimpanzov.
Vírus je upravený tak, aby nedokázal v tele vyvolať infekciu.
Vakcína má riadeným a bezpečným spôsobom predstaviť imunitnému systému bielkovinu na povrchových hrotoch vírusu, pomocou ktorej patogén preniká do buniek.
Ak sa neskôr imunita dostane do kontaktu s novým koronavírusom, spozná ho a zaútočí naň.
Testovanie prebieha v jednodávkovej a dvojdávkovej verzii očkovania.
Čo ukázali prvé výsledky
Testy na dobrovoľníkoch ukázali, že očkovacia látka dokáže v tele spustiť výrobu neutralizačných protilátok. Ide o drobné zložky ochranného systému, ktoré sa nalepia na povrch vírusu a tým ho zneškodnia. Najvyššie hladiny protilátok ukázali testy 28 dní po očkovaní.
Vakcína však dokázala povzbudiť aj inú dôležitú zložku imunity.

V priemere dva týždne po očkovaní stúpli v tele aj hladiny T-buniek. Tento druh bielych krviniek pomáha koordinovať celý imunitný systém a dokáže rozpoznať, ktoré imunitné bunky sú v boji s patogénom najefektívnejšie.
Testovanie tiež ukázalo, že vakcína je bezpečná. Vedľajšie účinky neboli nebezpečné, no okolo 70 percent ľudí malo po očkovaní bolesti hlavy alebo horúčku.
Podľa vedcov ide o ľahko zvládnuteľné príznaky, ktoré možno v prípade potreby potlačiť paracetamolom.
Silná imunitná reakcia je dobrým znamením, avšak v ďalších krokoch bude potrebné preukázať účinnosť a bezpečnosť vakcíny na ešte väčšej skupine dobrovoľníkov.
Šéf oxfordského tímu verí, že testovanie v USA začne už o pár týždňov.
Vakcína, ktorú vyvíja so spoločnosťou AstraZeneca patrí spomedzi viac než stovky vyvíjaných očkovacích látok medzi najsľubnejších kandidátov. V testovaní je zatiaľ najďalej vakcína od Moderna a podobné úspechy ako v Oxforde už dosiahli v 2. fáze testovania aj výskumníci z Číny.