Článok pôvodne uverejnil The Conversation.
Autori pôsobia na Univerzite v Oxforde.
Mnoho ľudí verí, že teplé počasie nás chráni pred respiračnými ochoreniami, ako je napríklad Covid-19. Koncept letného "prechladnutia" predsa len vyznieva neintuitívne.
Čo však hovoria dáta o vplyve počasia na šírenie koronavírusu?

V našom výskume sme sa rozhodli analyzovať, či teplota ovplyvňuje množstvo potvrdených prípadov Covid-19. Túto otázku sa snažia zodpovedať výskumníci na celom svete a na túto tému už zazneli stanoviská mnohých politikov a expertov na verejné zdravotníctvo.
Vedecká literatúra zatiaľ priniesla rozporuplné závery. Niektoré štúdie zistili, že počasie ovplyvňuje šírenie či závažnosť Covid-19. Iné dospeli k poznaniu, že počasie nákazu neovplyvňuje.
Náš výskum však ukazuje, že dostupné údaje o počte prípadov nie sú spoľahlivé a preto v súčasnosti nie je možné zistiť, či je pravdepodobnejšie, že sa ľudia nakazia v teplom alebo chladnom počasí.
Obmedzené údaje môžu zároveň ovplyvniť aj výsledky analýz, ktoré skúmajú ďalšie faktory vplývajúce na šírenie Covid-19. Vysvetlíme prečo.
Problém s dátami
Údaje, ktoré máme o Covid-19, sa týkajú iba potvrdených prípadov. Aby o prípade existoval záznam, človek sa musí infikovať Covid-19 a byť otestovaný.
Lenže testovanie nebolo dostatočné. Nevieme presne, koľko ľudí sa nakazilo touto chorobou. V úvodných fázach pandémie sa dal vírus ľahko pomýliť s prechladnutím alebo zápalom pľúc. A keďže bolo k dispozícii veľmi málo testov, podarilo sa potvrdiť iba zlomok prípadov Covid-19.
Zoberme si ako príklad Indonéziu. Má 273 miliónov obyvateľov, ale do konca apríla sa v krajine urobilo iba 70-tisíc testov. Vírus má veľký priestor na to, aby sa šíril celkom nepozorovane, a preto je náročné presne určiť, ktoré faktory ovplyvňujú prenos infekcie.
“Platí, že rozličné faktory vrátane počasia neovplyvňujú len šírenie vírusu, ale aj testovanie.
„
Dáta majú aj iný, ešte komplexnejší problém. Počet potvrdených prípadov môže kolísať podľa toho, ako sa mení výber pacientov na testovanie. Zároveň platí, že rozličné faktory vrátane počasia neovplyvňujú len šírenie vírusu, ale aj testovanie.
Napríklad vieme, že známe respiračné choroby (ako prechladnutie a chrípka) sú citlivé na počasie. Je pravdepodobné, že ľudia s týmito chorobami požiadajú o vykonanie testu, pretože pociťujú podobné príznaky, ako má Covid-19. V závislosti od počasia preto mohlo dôjsť k prílevu pacientov s príznakom Covid-19, ktorí nemajú toto ochorenie, no spotrebujú časť dostupných testov.
Nevieme síce, aký veľký môže byť tento efekt, no aj preto je pre nás prakticky nemožné odhadnúť skutočný vplyv počasia na Covid-19. Výskyt iných respiračných chorôb citlivých na počasie totiž ovplyvňuje výber ľudí, ktorí sa podrobia testom.
Počasie môže ovplyvniť testovanie aj iným štýlom. Napríklad môže stúpnuť počet ľudí hospitalizovaných s inými sezónnymi chorobami (ktorí nemajú Covid-19) a tým sa znížia kapacity nemocníc na príjem a testovanie ľudí podozrivých na vírus.
Z pohľadu analytika to znamená, že nárast počtu zaznamenaných prípadov by mohol byť spôsobený zvýšením počtu infekcií, ale aj z iných príčin, ktoré ovplyvnili testovanie v populácii.
Vyššie uvedené faktory nám bránia urobiť zmysluplnú štatistickú analýzu a posúdiť vplyv počasia na Covid-19.
Ohrozené sú aj ďalšie analýzy
Náš výskum naznačuje, že podobné problémy sa objavujú aj pri pokusoch o meranie iných faktorov, ktoré by mohli vplývať na Covid-19. Týka sa to napríklad analýzy účinnosti rozličných preventívnych bezpečnostných opatrení.
Je to preto, že väčšina parametrov vplývajúcich na šírenie choroby pravdepodobne ovplyvnila aj testovacie kapacity a postupy, a tým priamo ovplyvnili aj zaznamenaný počet prípadov.

Na tento problém narážajú napríklad štúdie zaoberajúce sa vplyvom bezpečnostných opatrení, ktorými sa krajiny uzatvárali navonok aj vo svojom vnútri (takzvaný lockdown, pozn.red.). Opatrenia v rámci lockdownu spravidla sprevádzala aj zvýšená miera testovania.
Zodpovedné úrady a verejnosť by preto mali so značnou dávkou opatrnosti interpretovať výsledky štúdií, ktoré na základe počtu prípadov skúmajú vplyv počasia a iných faktorov na šírenie Covid-19.
S rezervou treba brať aj analýzy, ktoré sa zameriavajú na potvrdené úmrtia, pretože i tie sa odvíjajú od potvrdených prípadov Covid-19.
Na základe údajov je ťažké posúdiť, či počasie ovplyvňuje šírenie nákazy.
Je ale zrejmé, že vírus sa rozšíril do všetkých častí sveta, vrátane veľmi horúcich krajín ako je Ekvádor, Brazília, alebo India. Naďalej sa šíri aj v najteplejších štátoch USA, ako sú Florida, Kalifornia a Texas.
Keďže si nemôžeme byť istí, čo vplýva na potvrdený počet prípadov Covid-19, bude najlepšie, ak budeme naďalej opatrní a príjemné letné počasie si budeme vychutnávať s primeraným odstupom.
Podpísaný kolektív autorov:
- François Cohen, seniorný výskumník Institute for New Economic Thinking, Univerzita v Oxforde
- Anant Jani, výskumník v oblasti Value Based Healthcare and Genomics, Univerzita v Oxforde
- Moritz Schwarz, doktorand v Climate Economics, Univerzita v Oxforde
- Sihan Li, postdoktorandská výskumníčka na the Environmental Change Institute, Univerzita v Oxforde
- Yangsiyu Lu, výskumníčka v odbore Environmental and Energy Economics, Univerzita v Oxforde