Bol 20. január a výletná loď Diamond Princess vyrazila z prístavného mesta Jokohama na svoju dvojtýždňovú plavbu. Plánovaná trasa sa začínala a končila v Japonsku so zastávkami v Číne, vo Vietname a v Taiwane.

V tretí deň plavby sa v médiách začali šíriť správy o tom, že Čína uzavrela všetky cesty z vnútrozemského mesta Wu-chan. Úrady odrezali jedenásťmiliónové mesto od zvyšku krajiny vo viere, že tým zastavia šírenie novoobjaveného vírusu.
Panel expertov WHO sa (neúspešne) dohadoval, či nová nákaza predstavuje medzinárodnú hrozbu.
Pre nedostatok informácií sa rozhodli s vyhlásením počkať.
Svet aj Diamond Princess medzičasom pokračovali po plánovanej trajektórii.
Pre pasažierov výletnej lode sa situácia zmenila 2. februára. Krátko pred svitaním sa kapitán lode Genarro Arma dozvedel predbežnú správu o tom, že cestujúci, ktorý vystúpil v Hongkongu, bol pozitívne otestovaný na nový vírus.
Osemdesiatročný muž opustil loď pred ôsmimi dňami.
Inštrukcie boli jasné - loď musí predčasne vyplávať z ostrova Okinava do Tokijského zálivu, kde pasažieri aj posádka absolvujú potrebné vyšetrenia a testy.
Zdravotníci sa nalodili večer 3. februára. Celú noc a nasledujúci deň chodili z kabíny do kabíny - u 2666 pasažierov a 1045 členov posádky postupne zisťovali príznaky ako horúčku či kašeľ a robili im výtery z hrdla.
Zdravotníci a ľudia na lodi poriadne znervózneli už po prvom kole testov.
Koronavírus zjavne "nevystúpil" s cestujúcim v Hongkongu. Z prvých 31 testovaných bolo až desať pozitívnych, z toho jeden zamestnanec v kuchyni.
Loď bola v karanténe dlhých 27 dní od chvíle, keď priplávala k pobrežiu Japonska. Celkovo sa nakazilo najmenej 712 ľudí a 14 zomrelo.
Modely nútia k ostražitosti
Príbeh výletnej lode je aj po polroku zrejme najcennejšou prípadovou štúdiou, na ktorej sa dajú detailne skúmať princípy šírenia nového koronavírusu.