Projekt L´Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede bol založený v Paríži v roku 1998 za účelom podpory žien – vedkýň. Od roku 2016 oceňuje každoročne dve úspešné vedkyne v kategórii do 35 a do 45 rokov už aj na Slovensku.

Jednou z tohtoročných ocenených je vedkyňa DOMINIKA FRIČOVÁ z Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave, ktorá sa venuje výskumu Parkinsonovej choroby.
O jej ocenenom výskume, ako aj dojmoch zo svojho štvorročného pôsobenia v laboratóriách na prestížnej Mayo clinic na Floride nám prezradila viac v rozhovore.
Kedy ste sa začali venovať vede?
V osemnástich rokoch som začala chodiť na Prírodovedeckú fakultu, odbor chémia. Mala som to šťastie, že som sa v tomto veku dostala do laboratória. To mi učarovalo.
“Mojím cieľom je prispieť k lieku na Parkinsonovu chorobu.
„
Neskôr som začala súbežne chodiť aj na Lekársku fakultu. Tam som prišla na to, že mi veda dáva obrovský zmysel. Ona totiž hľadá príčiny ochorení, nielen ich symptomaticky lieči.
Videla som v nej väčšie výzvy a inovátorstvo, jednoducho prinášanie nového pohľadu na svet.
Čo vás inšpirovalo k tomu, aby ste sa začali venovať práve Parkinsonovej chorobe?
Bola to viac-menej náhoda. Vždy ma fascinovalo učenie a pamäť. Trošku okľukou som sa dostala k neurodegeneratívnym ochoreniam, pri ktorých môže byť poškodená pamäť.