Patrí medzi najstaršie známe choroby. Poznali ju už starovekí Egypťania, pred 2400 rokmi ju podrobne popísal aj slávny grécky lekár Hipokrates. Trpeli ňou vedci, panovníci, filozofi i politici: Paracelzus, Darwin, Cromwel, Ľudovít XIV., Newton, Luther, Kant, Franklin, Goethe. Dna si vyslúžila pomenovanie kráľovná chorôb i choroba kráľov.
Pocit napichnutia na ihlu
V minulosti sa tradovalo, že dna postihuje iba ľudí vo vyspelých krajinách, zvyknutých dobre jesť, piť, viesť neviazaný život. Dnes počet ochorení výrazne stúpa a vyskytuje sa aj u ľudí, ktorí žijú skromne a jednoducho. Postihuje predovšetkým 90 percent mužov okolo štyridsiatky. U žien sa vyskytuje menej, zvyčajne po klimaktériu, okolo 55 rokov.
"Dna je porucha látkovej premeny, pri ktorej sa v tele vytvára priveľa kyseliny močovej. Zo soli kyseliny močovej sa tvoria drobné ostré kryštáliky, zvané tofy, ktoré sa ako malé guľovité útvary ukladajú v tkanivách jednotlivých kĺbov. Pôsobia tam ako cudzie telieska a dráždia kĺb pri každom pohybe. Pacient má pocit, akoby sa napichol na ihlu. Na toto dráždenie okamžite reagujú okolité mäkké štruktúry kĺbu a výsledkom je jeho prudký a bolestivý opuch," hovorí MUDr. Andrea Škublová z reumatologickej ambulancie.
Noha ako v pasci
Záchvat dny sa najčastejšie začína na zadnom kĺbe veľkého palca na nohe - odtiaľ pochádza i starogrécky názov dny - podagra, čo doslovne znamená pasca na jelene. Bolesť je taká prudká, že pripomína bolesť pri chytení nohy do pasce a prinúti pacienta vyhľadať lekára. "Prudká bolesť sa začína v nočných hodinách, najčastejšie nadránom, no môže vzniknúť aj inokedy. Kĺb je horúci, prekrvený a taký bolestivý, že sa ho pacient nemôže ani dotknúť. Často na postihnutom kĺbe neznesie ani tenkú plachtu. Záchvat po piatich až siedmich dňoch spontánne ustúpi. Pri liečbe nesteroidnymi antireumatikami, bolesť ustúpi už po dvoch dňoch a pacient sa cíti dobre. Ak sa však zvolí nesprávna liečba, bolestivý stav sa môže predĺžiť aj na niekoľko týždňov. Keď sa záchvat dny nelieči, môže sa opakovať, je prudší, dlhšie trvá a okrem pôvodného kĺbu postihne aj ďalšie koleno, členok, lakeť, zápästie, prsty. Dna občas postihne aj niekoľko kĺbov naraz."
Čo vyprovokuje záchvat?
Záchvat zvyčajne vznikne po vonkajšom podnete, napríklad po traume, operácii, infekcii, po prechladnutí, nezvyčajnej námahe, strese, úraze, ale najčastejšie po dietetickej chybe. Zväčša je to v období zabíjačiek, po konzumovaní vnútorností a mastných jedál, v čase husacích hodov, burčiaku, alkoholických pitiek. Keď akútny záchvat ustúpi, stav sa ustáli a pacient je bez ťažkostí. Ak sa správne lieči a dodržiava diéta, medzizáchvatové obdobie môže trvať niekoľko týždňov, mesiacov, ale i rokov. U väčšiny chorých sa záchvat objaví niekoľkokrát do roka. (dm)