Ak vás reklamy na rôzne prírodné a liečivé prípravky lákajú slovami detox, prekyslenie organizmu, regulácia životnej energie či homeopatia, mali by ste zbystriť pozornosť. Zrejme im nejde o vaše zdravie, ale o vašu peňaženku.

O tom, aký môžu mať doplnky stravy vplyv na ľudské zdravie, hovorí pre denník SME klinický farmakológ JOZEF GLASA.
Profesor Glasa vystúpil v novembri v rámci Štvrtej celoslovenskej pacientskej konferencie, ktorú organizovala Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP).
Čím všetkým človek škodí svojej pečeni?
Pečeň toho znesie neobyčajne veľa. Vie sa obdivuhodne regenerovať a pozbierať sa aj z veľkých malérov. Nielen alkoholových, ale napríklad aj z takých, za ktorými je zbytočné užívanie nezmyselných akože liečivých prípravkov.
Človek to myslí dobre. Nakúpi si kadečo cez internet, na trhu, od kamarátov alebo aj v lekárni. Chce čosi urobiť pre svoje zdravie, no namiesto toho si nechtiac poškodí.
Ako?
Niektoré prírodné lieky, ako sú rôzne čaje, pilulky, prášky alebo krémy, obsahujú aj toxické látky. Ľudia majú totiž mylný dojem, že to, čo je prírodné, nemôže škodiť. Bohužiaľ, môže. Niekedy ide o vec dávky, inokedy zas o obsah.
“Ak si chce človek urobiť poriadok vo svojich liekoch, mal by najskôr odložiť nabok všetko, čo si nakúpil a naordinoval sám, alebo čo mu nanosili iní.
„
Ich súčasťou totiž môžu byť škodlivé látky a prímesi, ktoré bez potrebnej kontroly unikajú pozornosti, najmä pri obstarávaní zo zahraničia cez internet.
Človek si tak môže nakúpiť rozličné napodobeniny, ktoré okrem toho, že sú neúčinné, môžu byť dokonca nebezpečné.
Dá sa vôbec dôverovať internetu či obchodným reťazcom, ktoré ponúkajú rad zázračných produktov na detox, chudnutie, zvýšenie energie či omladenie?
Nedá. Žiaden zázračný liek totiž neexistuje. Už to, že nejaká webová stránka alebo reklama tvrdí, že nejaký prípravok super pomôže, by malo byť pre rozumného človeka varovaním.