Londýn 15. júna (TASR) - Obézni ľudia a fajčiari starnú biologicky rýchlejšie ako rovnako starí ľudia s normálnou hmotnosťou a nefajčiari. K tomuto záveru prišla štúdia vedcov z britskej Nemocnice sv. Tomáša a ich amerických kolegov.
Fajčenie urýchľuje starnutie dôležitých častí DNA asi o 4,6 roka. Obezita zvyšuje túto hodnotu na deväť rokov. Štúdia vyšla v časopise The Lancet a jej výsledky sa zakladajú na údajoch o 1122 dvojičkách.
Pozornosť vedcov sa sústredila na teloméry, úzke úseky DNA na koncoch každého chromozómu. Teloméry sa skracujú pri každom delení bunky, až kým z nich nič nezostane. V dôsledku toho sa delenie buniek stáva nespoľahlivým a zvyšuje sa riziko chorobnosti. Tento proces je súčasťou starnutia.
Tím Tima Spectora skúmal, aký vplyv majú na skracovanie telomérov fajčenie a obezita. Z účastníčok štúdie vo veku 18-76 rokov bolo 119 klinicky obéznych, 203 fajčilo a 369 fajčilo pred začiatkom štúdie.
Analýza krvných vzoriek potvrdila všeobecný poznatok o postupnom skracovaní telomérov. Teloméry obéznych žien a fajčiarok však boli oveľa kratšie ako konce chromozómov štíhlych žien a žien, ktoré nikdy nefajčili.
Počet cigariet vyfajčených za deň vynásobený počtom rokov zodpovedal priemernému dodatočnému skráteniu telomérov o 18 percent. Napríklad žena, ktorá 40 rokov vyfajčila denne jednu škatuľku cigariet, urýchlila svoje starnutie merané dĺžkou telomérov o 7,4 roka. Podľa Spectora fajčením starne celé telo, nielen srdce alebo pľúca.