Vybrať z mrazničky pizzu, rybie prsty či hranolky, hodiť do rúry a kým sa obed zohreje či zapečie, ešte stihnúť niečo dopísať na počítači alebo dokončiť online poradu.
Takto to určite vyzerá v takmer každej domácnosti. Ak sa však príliš často spoliehame na rýchlo pripravené jedlá z polotovarov, riskujeme zhoršené zdravie a zbytočné kilogramy navyše.
V súčasnom období práce z domu a domáceho vyučovania, ktoré prirodzenému pohybu veľmi neprajú, by sme si mali oveľa viac všímať, čo nám skončí na tanieri. Najmä u detí.
"Zastúpenie priemyselne nespracovaných, teda skutočných potravín by v strave detí malo byť na úrovni 70 až 80 percent," hovorí nutričná špecialistka Barbara Sviežená.
"Problémom je, že v rodinách sa konzumuje veľa spracovaných potravín, čím sa šetrí čas," dodáva.
"Vyrastá tak generácia obéznych detí, ktoré majú diagnózy, aké boli bežné po štyridsiatke či päťdesiatke. Na Slovensku máme tiež obrovskú spotrebu sladených nápojov a sladkostí."
Nadváha u detí je častejšia
Ak k obľúbenosti polotovarov v slovenských domácnostiach prirátame nedostatok pohybu v čase školskej výučby na diaľku, riziko obezity u detí rastie.

Podľa nedávnej štúdie Inštitútu pre verejné otázky o dištančnom vzdelávaní až 75 percent rodičov označilo v prieskume za jeden z hlavných problémov nadmerné vysedávanie detí pred počítačom, smartfónom či tabletom.
Viac ako polovica z opýtaných (57 percent) poukázala na nedostatok pohybu a zdravotné problémy detí s tým spojené.