Ešte sa mi nechce spať. Ešte chvíľku, dobre? Ešte mi prečítaj jednu rozprávku a potom už pôjdem do postele. Ešte toto dokončím a už si naozaj pôjdem ľahnúť.
Keď sa blíži čas spánku, dieťa má vtedy zvyčajne najviac roboty. Akoby dostalo druhý dych. Všetci rodičia to veľmi dobre poznajú.

Benevolentnosť, neustále ustupovanie a predlžovanie odchodu dieťaťa do postele však nie je riešením.
Prečo je také dôležité, aby deti chodili skoro spať?
„Neskoré alebo nepravidelné zaspávanie často súvisí so zníženou kvalitou aj dĺžkou spánku a čiastočným narušením biologických hodín. Krátkodobo to deťom škodí tým, že sa im zhoršuje pozornosť, učenie, zvyšuje sa podráždenosť a agresia a začínajú sa meniť hladiny ich hormónov,“ hovorí pre SME neurogenetik Tomáš Eichler.
Ak neskoré či nepravidelné zaspávanie trvá dlho, hrozby sú oveľa väčšie.
Do postele zavčasu, aj keď nie je škola
Letné prázdniny sú za rohom a s nimi aj dlhšie dni a teplejšie večery. Mnoho rodičov preto prižmúri oči a nechá svoje ratolesti bdieť dlhšie.
Aj keď letné zážitky či grilovačky pod rúškom teplej nočnej oblohy deti milujú, narušenie spánkovej rutiny im viac škodí, než prospieva. Spánok je pre ne rovnako dôležitý ako výživa a pohyb.
Americká Národná spánková nadácia uvádza, že letná deprivácia spánku by mohla potenciálne viesť k vážnejším problémom. Nedostatočný spánok u detí je rizikovým faktorom pri vzniku cukrovky druhého typu, spájaný je aj s horším kardiometabolickým zdravím a depresívnymi symptómami.
Eichler dodáva, že z dlhodobého hľadiska môže nepravidelný spánok narušiť normálny fyzický rast, vývin nervového systému, znížiť schopnosť zužitkovať jedlo.
Krvné parametre takýchto detí sa môžu podobať tým, aké majú cukrovkári.