Väčšina ľudí trpí istou formou žilového ochorenia. Najčastejšie ide o malé rozšírené žilky, ktoré sú skôr estetickým problémom. Sú tu však aj kŕčové žily.
Kedy by mal človek vyhľadať pomoc odborníka, čo mu hrozí, ak ochorenie kŕčových žíl podcení a aké formy liečby sú v dnešnej dobe k dispozícii?
Na túto tému sme sa rozprávali s cievnym chirurgom PETROM BALÁŽOM, ktorý pôsobí na Fakultnej nemocnici Královské Vinohrady v Prahe.
Prečo by mal človek riešiť popraskané žilky či kŕčové žily, ak mu esteticky neprekážajú a hlavne ho nebolia?

Typickými metličkovitými žilkami trpí väčšina ľudí, u žien je to až 80 percent. Ale len málokto vie, že tento na prvý pohľad estetický problém, má svoju diagnózu.
Je to chronická žilová nedostatočnosť, čiže naozaj ide o ochorenie. Metličky sú prvým štádiom, ktoré, na rozdiel od ďalších štádií, neohrozuje zdravie človeka.
Druhým štádiom sú kŕčové žily. Ich neliečenie môže vyústiť do opuchov, zápalov, hyperpigmentácií, prípadne do vážnych bércových vredov, ktoré sú posledným, šiestym štádiom.
Ak pacient na svojich nohách spozoruje vypuklé žily, mal by sa nechať vyšetriť chirurgom, respektíve angiológom. Aj vtedy, keď nepociťuje bolesti.
Rovnako to platí aj pri opúchajúcich končatinách. Tie totiž nemusia súvisieť len so žilovými problémami.
Môžu v boji s kŕčovými žilami či rozšíreným metličkám pomôcť výživové doplnky alebo rôzne typy krémov?
Podľa odborných odporúčaní európskej či americkej cievnej spoločnosti neexistuje žiadna mastička, liek ani výživový doplnok, ktoré by dokázali odstrániť metličkovité žilky.