Spýtali sme sa MUDr. Daniely Ostatníkovej, členky Spoločnosti pre vyššie funkcie mozgu pri Slovenskej lekárskej spoločnosti, ktorá sa dlhodobo venuje výskumu mozgu.
"Aj ja som sa pýtala, ako to môžeme vedieť, keď nepoznáme tých sto percent? To ma vždy fascinovalo, ako si to niekto môže dovoliť napísať, že mozog pracuje na desať percent. Hľadala som odpoveď, a snažím sa pátrať ďalej, jednoznačnú odpoveď totiž nepoznám. Sú ľudia, ktorí majú výnimočné schopnosti mozgu, ktorí dokážu v mysli sčítavať, odčítavať, násobiť spamäti štvorciferné čísla, zapamätať si neuveriteľné cifry. Napríklad autisti. Tí však nie sú schopní obstáť v bežnom, praktickom živote.
Tá kapacita v mozgu asi existuje, len my ju nevieme zatiaľ odkryť a využiť. Ako keby nám to nebolo zatiaľ dovolené a ešte nie sme predurčení využívať kapacitu mozgu naplno. Ako keby nám bolo treba v prvom rade žiť reálny život, starať sa o seba, o potomstvo a to tak zamestnáva mozog, že vari preto tie kapacity nevyužíva. Ale to sa už púšťam do niečoho, na čo neviem odpoveď. Celé je to fascinujúce. My môžeme používať len svoj mozog na to, aby sme zistili, ako táto najzložitejšia a najkomplexnejšia štruktúra funguje. Do akej miery nám náš mozog dovolí učiť sa o ňom samom, kam nás pustí? To zatiaľ nevieme."