Ešte pred nárastom popularity fitness náramkov a inteligentných hodiniek hovorila kardiologička Sadiya Khanová, že pacienti za ňou len zriedkakedy prichádzajú s otázkami, prečo je ich srdcová frekvencia vysoká alebo nízka.
No rastúci záujem o "nositeľné" zariadenia, ktoré podľa niektorých výskumov môžu dokonca odhaliť príznaky koronavírusu, znamená, že ľudia majú na dosah ruky množstvo informácií o svojom zdraví v reálnom čase.

"Oveľa viac ľudí sa ma dnes pýta na srdcový tep, pretože ho môžu sledovať, vyhodnocovať a na hodinkách Apple Watch vytvára aj pekné grafy," hovorí Khanová, ktorá pôsobí ako asistujúca profesorka medicíny na Feinbergovej lekárskej fakulte na Northwestern University.
No hoci môže byť srdcový tep kľúčovým ukazovateľom vášho zdravia, Khanová a ďalší odborníci zdôrazňujú, že je to len „jeden dielik skladačky“.
"Je to miesto, kde začať. Ak je to váš počiatočný vklad do premýšľania o vlastnom zdraví, potom je to skvelé," hovorí Seth Martin, kardiológ a docent medicíny na Univerzite Johnsa Hopkinsa.
Dodáva však, že váš srdcový tep vám nemôže povedať všetko, čo potrebujete vedieť o vlastnom zdraví a je preto dôležité, aby ste sa nefixovali len na túto jednu hodnotu.
Čo môže signalizovať srdcový tep
Pri vyhodnocovaní srdcovej činnosti odborníci často berú do úvahy pokojovú srdcovú frekvenciu, rýchlosť zmien počas fyzickej aktivity, obnovu srdcovej frekvencie a variabilitu srdcovej frekvencie, hovorí Daniel Cantillon, vedúci sekcie srdcovej elektrofyziológie na klinike v Clevelande.
Podľa Americkej srdcovej asociácie (AHA) je pre väčšinu ľudí normálne mať pokojový srdcový tep (keď srdce pumpuje najnižšie potrebné množstvo krvi) medzi 60 a 100 údermi za minútu.
Spravidla je nižší pokojový srdcový tep spojený s vyššou kardiovaskulárnou kondíciou. Niektorí športovci ho majú hlboko pod 60.
"Nízku pokojovú srdcovú frekvenciu môže mať srdce, ktoré je fyzicky zdatné," povedal Martin. "Ak je vaše srdce v dobrej kondícii, pri každom údere pumpuje krv efektívne do zvyšku tela."
Ak má naopak človek v pokoji vysoký srdcový tep, "naznačuje to, že srdce pracuje namáhavejšie, ako by sme v takom stave čakali," vysvetlil Martin.